Orzeszki ziemne - przegryzka pełna zdrowia?

Eliza Dolecka
23.03.2015 , aktualizacja: 14.07.2015 16:42
A A A Drukuj
Fistaszki budują ludzkie mięśnie, wspierają układ nerwowy i krążenia, dbają o skórę... Nie tuczą, chociaż mają sporo tłuszczu

Fistaszki budują ludzkie mięśnie, wspierają układ nerwowy i krążenia, dbają o skórę... Nie tuczą, chociaż mają sporo tłuszczu (Shutterstock)

Chociaż mają mnóstwo kalorii i tłuszczu, nie tuczą. Pomagają schudnąć, dbają o serce, przywracają dobry sen. Orzeszki ziemne, znane też jako orzechy arachidowe i fistaszki, niekoniecznie spożywamy w korzystnej formie. Ile jeść, z czym i jak, by służyły nam najlepiej?
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Solidna garść orzechów ziemnych (Arachis hypogaea) to kaloryczna bomba (średnio 595 kcal w 100 g), a jednak fistaszki na pewno nie sprzyjają nadwadze. Niby mnóstwo w nich tłuszczu (stanowi on 46% ich składu), ale daleko im do innych orzechów (bywa, że zawarty w nich tłuszcz przekracza 70%), a zresztą to i tak bez znaczenia. Orzechy te obfitują w kwasy oleinowe, które zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i zbawienne dla układu krwionośnego. Nic tylko jeść. Bezkarnie.

Ekspresowa przemiana

Praktyka pokazuje - na orzechach jeszcze nikt nie utył. Zarazem trudno to zrozumieć, biorąc je pod lupę i licząc im kalorie. Znany amerykański dietetyk prof. Richard Mattes, badający właśnie arachidy, twierdzi, że przyczyny cudownego "znikania" kalorii są trzy:

1. Spożywanie orzeszków tak bardzo syci, że ogranicza spożywanie innych produktów i stąd ogólny bilans kaloryczny jest przyjazny dla organizmu.

2. Orzeszki przyspieszają metabolizm, więc zostają zużyte, a nie odłożone.

3. Niemal nikt z nas orzeszków nie rozgryza na tyle dokładnie, by organizm mógł z nich "wyssać" całe kalorie. Zasadniczo zaleca się precyzyjne rozgryzanie dań, ale w tym przypadku niestaranność wychodzi nam na zdrowie i orzeszki sprzątają w jelitach. Tym skuteczniej, że mnóstwo w nich błonnika - ok. 8 g na 100 g.

Orzeszki ziemne: brazylijski zabójca

Orzechy arachidowe nie występują w naturze, a jedynie jako roślina uprawna. Prawdopodobnie przywędrowały z Brazylii. Dzisiaj jednak głównie uprawiane są w Indiach, Chinach, Nigerii i Stanach Zjednoczonych. Udaje się też uprawa bardziej odpornych odmian w Europie, głównie we Włoszech i Francji. Należą do rodziny bobowatych, które charakteryzuje owoc - strąk.

Skąd zatem nazwa "orzeszki ziemne", skoro to nie do końca orzechy? Arachis hypogaea to przykład rośliny geokarpicznej. Szypułki jej kwiatów (część osi kwiatowej leżąca poniżej słupka) po przekwitnięciu wydłużają się, kierują do podłoża, wpychając pod ziemię strąk z nasionami, czyli naszymi orzeszkami (z orzechami łączy je głównie smak i walory odżywcze). Dojrzewa on na głębokości kilku centymetrów. Do samych orzechów zaliczamy je głównie dlatego, że smakiem i wartościami odżywczymi przypominają bardziej je niż inne rośliny strączkowe.

Orzechy arachidowe bywają bohaterami kryminałów. Czasem wywołują bowiem bardzo ciężką alergię pokarmową, która może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, zatem odpowiednio wykorzystane, w rękach łotra, mogą okazać się zabójczą bronią. Raczej nie w naszej szerokości geograficznej. W Polsce silne uczulenie na arachidy jest niemal niespotykane. trzeba jednak uważać. Jeśli w rodzinie występuje skłonność do alergii, orzechy wprowadzamy do diety wyjątkowo ostrożnie. Wszystkie, także krajowe.

Od fistaszka do chałwy

Trudno spotkać kogoś, kto nie lubi orzechów ziemnych. Występują w tylu wersjach, że niemal każdy znajdzie swoją ulubioną: są przecież fistaszki, czyli świeże, najzdrowsze orzeszki ziemne w łupinie (oczywiście niejadalnej), ale i orzeszki w miodzie, soli, czekoladzie, cukrze, prażone, kandyzowane.... Jest masło orzechowe na bazie arachidów i tucząca chałwa. Niestety, pyszne dodatki do czystych orzechów nie są już tak zdrowe jak one same, a ich spożywanie nie pozostaje bezkarne dla naszej wagi, głównie ze względu na obfitość cukrów. Zarazem warto pamiętać, że chałwa nie ma więcej kalorii od mlecznej czekolady, sporo witamin i dobrych tłuszczów, w tym sezamowego (miazga sezamowa to jeden z podstawowych składników chałwy), przyjaznego dla krzepliwości krwi i kwasu linolowego, wroga złego cholesterolu LDL. Masło orzechowe jest najzdrowsze wówczas, gdy jest niemal płynne, nieutwardzane za pomocą tłuszczów trans ( więcej o tłuszczach trans).

Czyste orzechy wspierają układ nerwowy, oddechowy, mięśniowy i krwionośny. Chronią przed osteoporozą czy miażdżycą. Dbają o skórę. Zawdzięczają to cennym składnikom odżywczym. Zawierają bowiem sporo białka (ponad 25%), potasu, magnezu, selenu, fosforu, "witaminy młodości", czyli E i niacyny (witamina PP). Tej ostatniej arachidy mają najwięcej spośród wszystkich orzechów. Zawarty w orzeszkach ziemnych aminokwas arginina to cenny budulec ludzkich mięśni, znacznie podnoszący naszą zdolność do wysiłku.

Czytaj także:

Który orzech najlepszy do zgryzienia?

ABC nadwagi i otyłościZobacz także
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • Peter ?diegesise? T

  Oceniono 6 razy 6

  Co wy z tymi negatywami. To są zdrowe orzechy (nawet jesli blizej im do fasoli) świadczą o tym ich składniki odżywcze. Na pewno należy zachować umiar w ich spożyciu, a to że wielu ma na nie alergie to juz całkiem inna sprawa - masz alergię to nie jedz.

 • czy-de

  Oceniono 4 razy 0

  Olejem z orzechów ziemnych wywołuje się miażdżycę u szczurów na potrzeby badań laboratoryjnych.

 • Gość: Nawia

  Oceniono 5 razy -1

  Ponieważ są to fasolowate, nie powinny być (podobno) jedzone na surowo, tylko po ugotowaniu lub uprażeniu na sucho.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 41 razy -23

  Jakimi ku... bohaterami kryminałów? W Stanach w wielu przedszkolach i szkołach jest zakaz przynoszenia jakichkolwiek posiłków z masłem orzechowym lub dodatkiem arachidów bo tak powszechna jest tam alergia na te orzeszki. Dlaczego? Bo się nimi zażerają od najmłodszych lat. Teraz tylko rozpropagujcie je w Polsce takimi nieodpowiedzialnymi artykułami jak powyższy i za parę lat będziemy mieć to samo.

 • Gość: artus

  Oceniono 87 razy -25

  Przerażają mnie takie artykuły - same superlatywy. Po pierwsze orzechy arachidowe, to nie orzechy, ale roślina strąkowa - ta sama rodzina co fasole. A to oznacza, że dość silnie uczulają i są często przyczyną objawów nietolerancji pokarmowej. Nie wspominam o typowej alergii, która wbrew pozorom jest na nie dość częsta. Spożywanie arachidów w nadmiarze może doprowadzić do zaprzestania ich tolerowania przez organizm, a także do reakcji krzyżowych z innymi produktami tej samej rodziny. Tak więc - zdecydowanie nie należy z tym produktem przesadzać.

 • Gość: rezun-one

  Oceniono 46 razy -28

  Pamiętam jak za komuny wstrzymano ich import ze względu na ich wysoką szkodliwość dla zdrowia.

 • syd2011

  Oceniono 46 razy -38

  Orzechy ziemne: 1. to nie sa orzechy tylko pseudo-orzeszki, doslownie: groch ziemny.
  2. Roslina nalezy do rodziny fasolowych, fabaceae
  3. Orzeszki ziemne nie sa zrowe i nie powinno sie ich spozywac, to tak jak jessc surowa, sucha fasole.
  4. Fuuuuj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX