Tłuszcze trans: wszechobecne i zabójcze

14.10.2015 16:45
Domowe wypieki samo zdrowie? Sprawdź ile tłuszczów trans zawiera wykorzystana margaryna

Domowe wypieki samo zdrowie? Sprawdź ile tłuszczów trans zawiera wykorzystana margaryna (Shutterstock)

Wierzysz, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są szkodliwe, a roślinnego zbawienne dla zdrowia? Ufasz, że na twoją wagę zasadniczy wpływ ma ilość spożywanych kalorii? To groźne uproszczenia. Ważne jest bowiem choćby jeszcze to, jakiej obróbce produkty tłuszczowe zostały poddane przed spożyciem. To, co w formie naturalnej jest wskazane dla organizmu, może zmienić się w zabójcę: izomery trans kwasów tłuszczowych.
Zobacz także
 • Gdy lekarz zaleca obniżenie poziomu cholesterolu, wcale nie zakazuje jeść tłuszczu. Ważna jest jego jakość Za wysoki cholesterol - jak z nim walczyć dietą?
 • Kwas foliowy to witamina niezbędna dla prawidłowej pracy układu nerwowego Kwas foliowy - strażnik układu nerwowego
 • O czym mówi smak słodki? Słodki - odżywczy smak energii
Komentarze (39)
Tłuszcze trans: wszechobecne i zabójcze
Zaloguj się
 • boczek150

  Oceniono 114 razy 84

  Całe to ględzenie o szkodliwości mięsa doprowadziło do tego, że dieta wielu ludzi 90% składa się z wysokoprzetworzonych węglowodanów i tłuszczów pochodzenia roślinnego. To na pewno jest super zdrowe... No ale jakież wygodne dla przemysłu spożywczego. Do wszystkiego można ładować syrop glukozowo-fruktozowy i olej palmowy, to nam na pewno się przysłuży.

 • mag-a

  Oceniono 67 razy 55

  Jak napisać artykuł, żeby nic nowego, istotnego ani broń Boze konkretnego w nim nie zawrzeć? Ano, właśnie tak.

 • an_konta

  Oceniono 53 razy 49

  ..."Aktualnie większość margaryn miękkich jest znacznie zdrowsza, ..."Nie zdrowsza tylko mniej szkodliwa... to jest różnica. To tak samo jak "zdrowsze" są niektóre papierosy...

 • artau

  Oceniono 36 razy 18

  Kilka lat temu GW opublikowała długa rozmowę z panią profesor zajmującą się dietą. Pamiętam dobrze, co powiedziała. Przejrzała ponad 4 tysiące prac z całego świata, prac dotyczących wpływu jaki wywiera na nasze organizmy tłuszcz zwierzęcy i tłuszcz roślinny. Otóż, w żadnej z 4 tysięcy poważnych prac p. profesor nie znalazła potwierdzenia tezy, iż olej roślinny jest lepszy, zdrowszy od tłuszczu zwierzęcego. W ŻADNEJ !
  We wspomnianej rozmowie p. profesor wyraźnie powiedziała, iż fakt, że masło zostało zepchnięte na margines jest wynikiem zmasowanych działan korporacji produkujących olej roślinny. Ten truciciel wypłukuje właśnie z organizmu dobry, właściwy cholesterol, zły zaś pozostawia w organiźmie. Pani profesor potwierdziła, to co robię od zawsze w swojej kuchni, smażę wyłącznie na smalcu. Smażę, nie gotuję, co ma miejsce jeśli używamy oleju. Tajemnica w temperaturze.
  Pseudomasła jakie obecnie dostępne jest na rynku unikam jak normalny człowiek księdza. W Polsce nie ma już MASŁA. Było w prl, śmietankowe w pergaminie 250 gr. Świeży chleb z tym masłem oto czułe wspomnienie jedynego w swoim rodzaju smaku. Teraz na półka leży oszustwo, te kobiałki tfu, smakują jak żadka plastelina ze świeżym silikonem. Jest jeszcze "masło" w kostkach, i choć ma ponoć 80 proc tłuszczu, to i tak smakuje jak gips z żelatyną, i do tego przy smarowaniu pryska wodą. Urocze

 • Oceniono 26 razy 14

  naturalne czyli masło nie szkodzi a przetworzone chemicznie-margaryny pewnie szkodzą,dawniej ludzie jedli maslo i tak nie chorowali smazone bylo na smalcu i bylo dobre,teraz oleje margaryny i ludzie choruja
  byłam dzisiaj w TESCO było ,,masło'' kostka ładnie w pergamin opakowana napis MASŁO POLSKIE ŚMIETANKOWE ale uwaga zawartość tłuszczu 60% -oszustwo producenta

 • jurek.k4

  Oceniono 56 razy 12

  Tłuszcz trans ma zdolność do zlepiania tętnic... Najlepsze! Proszę o źródło w książce.
  Skutek? Miażdżyca.... 1/4-połowa zdrowych 25 latków ma miażdżycę (mało kto wie, ale badania robili u żołnierzy, którzy wrócili z Wietnamu)

  Masz problem z cholesterolem? Bardzo prawdopodobne (jak prawdopodobne?!!!), że zawdzięczasz go tłuszczom trans-> teraz proszę sprawdzić ile cholesterolu wydziela się engennie, a ile egzogennie. Trzeba się latami starać, by doprowadzić do czegoś takiego.

  Znalazłem źródło www.gimnazjum.slupca.pl/kacik_zdrowia/tluszcze.pdf
  Albo plagiat, albo Pani Eliza powinna dostać pałę na całe gimnazjum.

  Pani Eliza nie rozumie o czym pisze i karmi banialukami społeczeństwo...
  Wpływ mediów jest ogromny, a odpowiedzialność zerowa. Mogę się przyczepić do co drugiego akapitu.

 • Tomasz Aix

  Oceniono 41 razy 9

  Nagromadzenie bledow w tym artykule wola o pomste do nieba. Za co ta paniusia bierze kase? Nie ch sie lepiej wezmie za poradnictwo w obszarze tipsow akrylowych. Mniemam, ze jest w tym ekspertka.

 • dra-h

  Oceniono 8 razy 6

  Jak uniknąć nowotworów, miażdżycy i łupieżu? Niczego nie jeść, niczego nie pić, nie oddychać. Zabić się zanim się rozwiną. Jak tak czytam artykuły w internetach to dochodzę do wniosku że to jedyny skuteczny sposób.

 • soso111

  Oceniono 5 razy 5

  tłuszcze trans to niezła trucizna dla organizmu. Ja uważam, że to bardzo dobrze, że teraz w sklepikach szkolnych jest zdrowsze jedzenie, bo te tłuszcze trans krzywdziły nasze dzieciaki! Ja moje bardzo zdrowo zawsze chowałam, starałam się im zagrantować zbilansowaną dietę, dlatego mnei denerwowało jak w sklepikach szkolnych podjadały potem czipsy czy inne przekąski, którech pewnie głównym składnikiem były tłuszcze trans

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowym jedzeniu: