Badanie holterowskie (metodą Holtera)

Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni lub przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia na baterie, który rejestruje zapis

Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni lub przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia na baterie, który rejestruje zapis (Shutterstock)

Metoda Holtera umożliwia obserwację pracy serca przez całą dobę. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszej zmiany chorobowej w obrębie mięśnia sercowego.
Podstawowe informacje

Badanie metodą Holtera polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca przez ok. 24 godziny. Pozwala to ocenić jego pracę nie tylko w spoczynku ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Badanie metodą Holtera umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w nocy. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta; takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej; ze zmianami w EKG. Badanie umożliwia ocenę działania rozrusznika serca .

Opis badania

Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni lub przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego aparatu na baterie, który rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzić notatki w których zapisuje dokładny czas posiłków, spacerów, kierowania pojazdem; jak również objawów (kołatania serca, zawrotów, duszności ).Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania i notatki pacjenta. Cały test zwykle trwa około 24 godzin.

Przygotowanie do badania

Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest też badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie.

Wyniki

Badaniem metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badanie EKG . Ponadto badanie to pozwala lekarzowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego praca serca. Przy pomocy tego badania można wykryć również nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozrusznika serca.Skomentuj:
Badanie holterowskie (metodą Holtera)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Kłucie i palpitacje serce to najczęstsze objawy wypadnięcia płatka zastawki mitralnej Wypadanie płatka zastawki mitralnej
  • Miażdżyca zazwyczaj rozwija się bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanej postaci pojawia się ucisk i ból w klatce piersiowej Miażdżyca - objawy, diagnoza i leczenie
  • Krioablacja, czyli leczenie zimnem pomoże w zwalczaniu niektórych chorób serca Krioablacja, czyli zimno leczące serce
Więcej o badaniach: