Badanie PET (Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa)

Badanie PET wykonywane jest m.in. u pacjentów z chorobą nowotworową

Badanie PET wykonywane jest m.in. u pacjentów z chorobą nowotworową (Philips)

PET to szczególny rodzaj badania tomograficznego. Jest skuteczne przy rozpoznawaniu klasyfikacji zmian chorobowych o charakterze nowotworowym.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tym, co wyróżnia badanie PET (zaliczane do medycyny molekularnej) od innych badań obrazowych to wykorzystanie wiedzy o zmiennym metabolizmie organizmu (procesy te ulegają zmianie wraz z pojawieniem się niepokojących zmian w organizmie). Jest ono szczególnie cenne u pacjentów z chorobą nowotworową, zmianami w obrębie mięśnia sercowego czy układu nerwowego.

Jak wygląda badanie PET?

Przed badaniem pacjentowi podaje się izotop promieniotwórczy. Wraz z krwią izotop przemieszcza się do tkanek organizmu pacjenta. Do badania pacjent zostaje umieszczony w tomografie pozytonowym (PET). Detektor tomografu odbiera promieniowane emitowane przez pacjenta i zamienia go w obrazy komputerowe. Aby badanie mogło być skuteczne i wartościowe konieczne jest dobranie odpowiedniego izotopu. W przypadku pacjentów, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej najczęściej podaje się pochodną glukozy znakowaną izotopem fluoru-18.

Kiedy jest wykonywane badanie PET?

Z pomocą badania PET nie tylko potwierdza się lub wyklucza chorobę nowotworową. W oparciu o powstały w jego trakcie materiał obrazowy możliwa jest ocena charakteru zmiany (złośliwy lub łagodny), rozległości (m.in. obecność przerzutów) oraz skuteczności prowadzonej już chemioterapii.

Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa stosowana jest także u pacjentów z podejrzeniem schizofrenii, choroby Parkinsona, Alzheimera oraz padaczki.

... a kiedy nie powinno?

Mimo że badanie jest całkowicie bezpieczne nawet w przypadku pacjentów w bardzo ciężkim stanie (może być wykonywane zarówno u osób z chorobą wątroby jak i nerek) i bezinwazyjne, w niektórych przypadkach należy z niego zrezygnować. Odradza się jego wykonanie przede wszystkim u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.Zobacz także:

CyberKnife (chirurgia cybernetyczna)

Zobacz także
 • Czy tomografia komputerowa jest lepsza od USG, a rezonans magnetyczny od tomografii? Tomografia komputerowa z kontrastem
 • Zdjęcie wykonane pantomogramem pozwala ocenić m.in. skalę zmian spowodowanych próchnicą Pantomogram (zdjęcie panoramiczne, panorama zębów)
 • RTG najczęściej wykonuje się po urazach, by stwierdzić, czy nie doszło do złamania kości, ponieważ akurat tkankę kostną świetnie na nim widać Badanie rentgenologiczne (RTG)
Komentarze (3)
Badanie PET (Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa)
Zaloguj się
 • zrjn

  Oceniono 2 razy 2

  @kaole
  Przed napisaniem tego artykułu powinien/na się Pan/i przebadać.
  zrjn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o badaniach: