MORFOLOGIA: Monocyty (MONO)

Monocyty to jedne z białych krwinek (leukocytów), których wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Ponieważ ściśle współpracują z limfocytami odpowiadają za niektóre procesy obronne w organizmie. Ich niewłaściwa wartość może oznaczać chorobę jelit lub nowotwór.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Monocyty wytwarzane są przez szpik kostny, należą do tzw. morfotycznych elementów krwi i choć są wyjątkowo duże to stanowią niewielki procent wszystkich białych krwinek. Zazwyczaj stanowią mniej niż 10 proc. wszystkich leukocytów. Do najważniejszych funkcji monocytów należy hamowanie rozrostu komórek nowotworowych oraz wytwarzanie interferonu, dzięki któremu atakujące organizm wirusy nie mają szansy się rozprzestrzenić. Dodatkowo oczyszczają organizm z zalegających w nim obumarłych komórek, tkanek oraz bakterii.

Stężenie monocytów zależy w dużej mierze od wieku pacjenta. U dzieci do pierwszego roku życia ich poziom mieści się w przedziale 0,05-1,1 x 109/l. W przypadku starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych wynosi 0-0,8 x 109/l.

Monocyty powyżej normy

Znaczny wzrost monocytów obserwuje się u osób z:

- infekcją bakteryjna (np. gruźlicą, kiłą, zapaleniem wsierdzia)

- mononukleozą zakaźną

- stanem zapalnym

- chorobą nowotworową (białaczką, szpiczakiem mnogim, ziarnicą złośliwą)

- chorobą układową (reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem, twardziną)

- chorobą Leśniowskiego-Crohna

- wrzodziejącym zapaleniem jelita

Bardzo często wzrost monocytów związany jest z regeneracją i zdrowieniem organizmu po ostrym zakażeniu.

Monocyty poniżej normy

Spadek wartości monocytów może pojawić się wraz z infekcją lub wskutek przyjmowania niektórych leków, głównie glikortykosteroidów.Czytaj także:

Rozmaz krwi

RBC

MPV

Czas protrombinowy

PLT

Więcej o: