Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?

kaole
25.02.2014 , aktualizacja: 22.05.2015 12:33
A A A Drukuj
U osób z nadciśnieniem tętniczym konieczne jest wykonanie badań podstawowych, w tym badania krwi

U osób z nadciśnieniem tętniczym konieczne jest wykonanie badań podstawowych, w tym badania krwi (Shutterstock)

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to dopiero początek długiej walki z chorobą. Obok samokontroli i wykonywania dwa razy dziennie pomiarów ciśnienia, każdy z pacjentów powinien mieć dodatkowo zlecony i wykonany komplet badań.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje blisko 10 milionów osób. Większość o schorzeniu nawet nie wie lub dowiedziała się przypadkowo. Co gorsza, mimo rozpoznania bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i bagatelizują problem. A nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do niewydolności nerek, niewydolności mięśnia sercowego czy zawału serca.

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to wskazanie do przeprowadzenia wielu badań, by stwierdzić czy jest ono pierwotne, czy też spowodowane innym schorzeniem (wtórne). Trzeba również sprawdzić czy rozwijająca się w ukryciu choroba nie spowodowała już powikłań w różnych narządach.

Nie tylko pomiar

U chorych z nadciśnieniem należy wykonać badania podstawowe, do których należą:

- morfologia krwi

- glukoza na czczo

- stężenie potasu

- stężenie cholesterolu frakcji HDL (high-density lipoproteins) i LDL (low-density lipoproteins) oraz triglicerydów,

- kreatynina

- kwas moczowy

- badanie ogólne moczu

- elektrokardiogram (EKG)

U niektórych pacjentów niezbędna jest diagnostyka rozszerzona. Badania poszerzone obejmują: echokardiograficzne badanie serca (echo serca, usg serca), usg tętnic szyjnych, ocenę mikroalbuminurii i w przypadku dodatniego wyniku badanie ilościowe białka w moczu, ocenę dobowego wydalania sodu i potasu w moczu, ocenę dna oka, wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą, 24-godzinnej rejestracji BP (ABPM, ambulatory blood pressure monitoring) oraz diagnostykę przesiewową w kierunku zespołu bezdechu obturacyjnego.

Czasem potrzebne są jeszcze badania specjalistyczne, po wykryciu konkretnych nieprawidłowości przeprowadzane już ośrodkach referencyjnych.

Nadciśnienie: po co całodobowe badanie ciśnienia?

W niektórych przypadkach, aby uzyskać więcej informacji i ułatwić rozpoznanie przyczyny nadciśnienia stosuje się tzw. ABMP. Całodobowe monitorowanie ciśnienia (ABMP) wykazuje przewagę w stosunku do pomiarów tradycyjnych zarówno przy rozpoznawaniu nadciśnienia, jak i przewidywaniu przyszłych epizodów sercowo-naczyniowych. Pomimo niewątpliwej przydatności klinicznej, ABPM ma również pewne ograniczenia, m.in. wysoki koszt badania i niepewną powtarzalność wyników, choć większą niż w pomiarach tradycyjnych.

Kiedy i u kogo jest niezbędne?

W rezultacie stosowanie ABPM jest zalecane szczególnie w następujących sytuacjach klinicznych:

- znaczne wahania ciśnienia tętniczego w pomiarach gabinetowych (> 20 mm Hg) lub różnice między pomiarami domowymi a w gabinecie lekarskim,

- nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie (brak normalizacji BP przy stosowaniu trzech leków w pełnych dawkach, w tym diuretyku)

- ocena objawów sugerujących hipotonię lub dysfunkcję układu autonomicznego (zawroty głowy, upadki, zasłabnięcia, utraty przytomności)

- nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży

- cukrzyca typu 1 i 2

W przypadku znacznych różnic w wynikach pomiarów, trzeba wykluczyć ewentualne błędy wynikające z awaryjności sprzętu lub nieprawidłowego mierzenia ciśnienia. Jak zrobić to dobrze? O tym, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie przeczytasz tutaj .

Tekst powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), powstałych w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH, European Society of Hypertension).Zobacz także
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • javaman

  Oceniono 30 razy 20

  Nadciśnienie to ja mam jak idę do lekarza. Jak się nie kupi porządnego ciśnieniomierza to nie ma sensu przejmować się nadciśnieniem, bo może go nie być (w większości przypadków). Lekarze bardzo hojnie dadzą każdy lek. Objawów niepożądanych przy tych lekach jest bardzo dużo (do 50).

 • jurek.k4

  Oceniono 33 razy 5

  Błagam niech deb... na gazecie nie piszą newsów o zdrowiu.

  Marność tego czegoś nadaje się do usunięcia i przykre jest, że coś takiego publikujecie.

  Zostawienie bez komentarza tych badań czy też co każde z nich znaczy/wnoszi....
  Potem przychodzi baba do lekarza daj mi antybiotyk bo dostaniesz wpie...

  Za to mogliście napisać o tym, że leczenie można sobie wsadzić do d... nadciśnienia. Najważniejsza jest zmiana trybu życia... wyjaśnić co to znaczy zmiana trybu życia i ruch...
  Polacy są na drugim miejscu vs ilości zażywanych leków w EU, a na bank ilości leków/osoba/PKB... Bo jesteśmy tak bogatym narodem.

 • yoonac

  Oceniono 40 razy 4

  Też mam nadciśnienie, wykryte jeszcze przed trzydziestką. Spędziłem tydzień w szpitalu na badaniach i wniosek był jeden - nie można stwierdzić przyczyny więc pewnie stres. Po wypróbowaniu kilku leków wybrano w końcu ten, który miał najmniej skutków ubocznych a i tak nie uregulował ciśnienia w 100%. Natomiast będąc w Pradze zapaliłem trawkę i ciśnienie tętnicze było jak z podręcznika. Kiedy będzie można wreszcie leczyć się ziołami?

 • kraskam

  Oceniono 3 razy 3

  dlatego ja piję codziennie sok z buraków- świeżo wyciśnięty- szklaneczkę a od pewnego czasu stosuję dodatkowo wyciąg z modrzewia dahurskiego

 • Rose Layber

  Oceniono 2 razy 2

  te badania wymienione w artykule to się robi każdemu z miejsca jak człowieka przyjmują na kardiologię z wysokim ciśnieniem. Całodobowe mierzenie ciśnienia, usg, ekg tomografia nerek - bo 90% przypadków nadciśnienia związana jest z nieprawidłową pracą nerek i nadnerczy, to badania podstawowe. Dodatkowo robi się jeszcze tomografię serca i bada hormony tarczycy. Szersze badania to np. diagnoza u endokrynologa. Leczę się na nadciśnienie od 6 lat.

 • Rose Layber

  Oceniono 1 raz 1

  te badania to robi się każdemu jak przyjmują do szpitala. Z miejsca. Całodobowe mierzenie ciśnienia jest podstawowym badaniem jak cię z nadciśnieniem przyjmują na kardiologię. Tak samo zresztą jak ekg i usg. Mnie jak z nadciśnieniem przyjęli do szpitala do wszystkie te badania były w pakiecie podstawowym. Robią jeszcze tomografię nerek bo 90% przypadków nadciśnienia związane jest z nieprawidłową pracą nerek i nadnerczy. Ale do badań wymienionych tutaj dodałabym jeszcze tomografię serca, badanie hormonów tarczy a z takich dodatkowych w szczególnych przypadkach - szeroką diagnozę u endokrynologa. Leczę się na nadciśnienie od 6 lat.

 • uksford3

  Oceniono 16 razy 0

  Stężenie potasu czyli jonogram. Osobom z nadciśnieniem, a właściwie leczącym się na nadciśnienie praktycznie zawsze jest za mało potasu. I tak to nie jest największy zestaw leków. Biorę lek na nadciśnienie, katelin do tego potasu i to na szczęście wszystko. Pewnie nie ścierpiałbym konieczności przyjmowania jeszcze jakichś innych preparatów.

 • mistermadmat

  Oceniono 1 raz -1

  Masz nadciśnienie ?Suplement gó wna ,,Koniozwal,, skutecznie pozbawi cię jakiegokolwiek ciśnienia w jajach........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX