Badanie OB

kaole
19.12.2012 , aktualizacja: 29.01.2015 10:35
A A A Drukuj
Odczyn Biernackiego (OB) to test pozwalający określić z jaką szybkością opadają czerwone krwinki

Odczyn Biernackiego (OB) to test pozwalający określić z jaką szybkością opadają czerwone krwinki (Shutterstock)

Badanie tzw. odczynu lub opadu Biernackiego to jedno z częściej zlecanych badań krwi. Wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u osób z podejrzeniem choroby wątroby lub białaczki. Zdaniem lekarzy powinien być on kontrolowany przynajmniej raz w roku.
Dołącz do nas na Facebooku!

OB., czyli odczyn Biernackiego to rodzaj testu, który pozwala określić szybkość z jaką opadają czerwone krwinki (erytrocyty) . Za jednostkę czasu najczęściej przyjmuje się jedną godzinę, rzadziej dwie. Twórcą i pomysłodawcą badania jest polski lekarz Edward Biernacki, pierwszy raz wykonał je pod koniec XIX wieku. Odczyn ten jest ściśle związany z masą właściwą krwinek oraz osocza, stężeniem białych krwinek, a także wieloma innymi czynnikami.

Jak wygląda badanie?

Krew potrzebna do badania pobierana jest, najlepiej na czczo lub minimum trzy godziny po posiłku, z żyły łokciowej. Zebrana w strzykawkę trafia do ustawionej pionowo próbówki. Pierwszy wynik zapisywany po godzinie, drugi po dwóch od odczytania pierwszego. W niektórych przypadkach wykonuje się przyspieszone badanie OB. Polega ono na ustawieniu próbówki pod lekkim skosem. Pierwszy wynik zapisywany jest po 7 minutach, drugi po trzech minutach od pierwszego pomiaru. Ich szybkie opadanie to najczęściej pierwszy sygnał i zapowiedź niepokojących zmian w organizmie.

OB. w normie

U zdrowej osoby krwinki opadają bardzo powoli. Jednak szybkość z jaką to robią uzależniona jest od wieku i nie powinna przekraczać:

- noworodki - 0-2 mm/h

- niemowlęta (do 6 miesięcy) - 12-17mm/h

- kobiety do 50 lat - poniżej 20 mm/h

- kobiety powyżej 50 lat - poniżej 30mm/h

- mężczyźni do 50 lat - ok. 15 mm/h

- mężczyźni powyżej 50 lat -ok. 20 mm/h

Należy jednak pamiętać, że laboratoria stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Gdy jest za wysoki

Przyczyn podwyższonego OB. jest kilka. U kobiet może pojawić się w czasie miesiączki, 10 tygodniu ciąży lub w 6 tygodni po porodzie. Czasem na związek z silnym stresem, a także z przyjmowaną antykoncepcją. Wzrost odczynu Biernackiego może oznaczać:

- zapalenie płuc, gruźlicę, zapalenie wyrostka robaczkowego

- choroby reumatyczne

- białaczkę

- chorobę wątroby

- niedoczynność lub nadczynność tarczycy

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (5)
Zaloguj się
  • Gość: Lusia

    Oceniono 2 razy 2

    czy ktos mi odp[owiedziec i pomoc,mam od okolo 5 lat OB w granicach 40 zwyzkujace do 85 ,mialam wykonane szereg badan ,erytrocyty 3,97 ,hematokryt 36,9%, TSH 4,2
    pozostale badania w granicach normy . lekarze badaja, odsylaja mnie jeden do drugiego i niec z tego nie wynika ,wlasnie zaliczylam wizyte u reumatologa ktory zalecil jeszcze jedno badania ale stwierdzil ze raczej wszystko jest ok. i bede musial szukac przyczyny gdzie indziej ,ma ktos jakis pomysl ,dlaczego wlasnie dzisiaj mam OB 77 ,z pozdrowieniami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta