Badanie OB

kaole
19.12.2012 , aktualizacja: 29.01.2015 10:35
A A A Drukuj
Odczyn Biernackiego (OB) to test pozwalający określić z jaką szybkością opadają czerwone krwinki

Odczyn Biernackiego (OB) to test pozwalający określić z jaką szybkością opadają czerwone krwinki (Shutterstock)

Badanie tzw. odczynu lub opadu Biernackiego to jedno z częściej zlecanych badań krwi. Wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u osób z podejrzeniem choroby wątroby lub białaczki. Zdaniem lekarzy powinien być on kontrolowany przynajmniej raz w roku.
Dołącz do nas na Facebooku!

OB., czyli odczyn Biernackiego to rodzaj testu, który pozwala określić szybkość z jaką opadają czerwone krwinki (erytrocyty) . Za jednostkę czasu najczęściej przyjmuje się jedną godzinę, rzadziej dwie. Twórcą i pomysłodawcą badania jest polski lekarz Edward Biernacki, pierwszy raz wykonał je pod koniec XIX wieku. Odczyn ten jest ściśle związany z masą właściwą krwinek oraz osocza, stężeniem białych krwinek, a także wieloma innymi czynnikami.

Jak wygląda badanie?

Krew potrzebna do badania pobierana jest, najlepiej na czczo lub minimum trzy godziny po posiłku, z żyły łokciowej. Zebrana w strzykawkę trafia do ustawionej pionowo próbówki. Pierwszy wynik zapisywany po godzinie, drugi po dwóch od odczytania pierwszego. W niektórych przypadkach wykonuje się przyspieszone badanie OB. Polega ono na ustawieniu próbówki pod lekkim skosem. Pierwszy wynik zapisywany jest po 7 minutach, drugi po trzech minutach od pierwszego pomiaru. Ich szybkie opadanie to najczęściej pierwszy sygnał i zapowiedź niepokojących zmian w organizmie.

OB. w normie

U zdrowej osoby krwinki opadają bardzo powoli. Jednak szybkość z jaką to robią uzależniona jest od wieku i nie powinna przekraczać:

- noworodki - 0-2 mm/h

- niemowlęta (do 6 miesięcy) - 12-17mm/h

- kobiety do 50 lat - poniżej 20 mm/h

- kobiety powyżej 50 lat - poniżej 30mm/h

- mężczyźni do 50 lat - ok. 15 mm/h

- mężczyźni powyżej 50 lat -ok. 20 mm/h

Należy jednak pamiętać, że laboratoria stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Gdy jest za wysoki

Przyczyn podwyższonego OB. jest kilka. U kobiet może pojawić się w czasie miesiączki, 10 tygodniu ciąży lub w 6 tygodni po porodzie. Czasem na związek z silnym stresem, a także z przyjmowaną antykoncepcją. Wzrost odczynu Biernackiego może oznaczać:

- zapalenie płuc, gruźlicę, zapalenie wyrostka robaczkowego

- choroby reumatyczne

- białaczkę

- chorobę wątroby

- niedoczynność lub nadczynność tarczycy

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Gość: Lusia

  Oceniono 2 razy 2

  czy ktos mi odp[owiedziec i pomoc,mam od okolo 5 lat OB w granicach 40 zwyzkujace do 85 ,mialam wykonane szereg badan ,erytrocyty 3,97 ,hematokryt 36,9%, TSH 4,2
  pozostale badania w granicach normy . lekarze badaja, odsylaja mnie jeden do drugiego i niec z tego nie wynika ,wlasnie zaliczylam wizyte u reumatologa ktory zalecil jeszcze jedno badania ale stwierdzil ze raczej wszystko jest ok. i bede musial szukac przyczyny gdzie indziej ,ma ktos jakis pomysl ,dlaczego wlasnie dzisiaj mam OB 77 ,z pozdrowieniami

 • Gość: edmund11

  Oceniono 4 razy 0

  ui8oy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX