Persuflacja (pertubacja, przedmuchiwanie jajowodów)

Drożność jajowodów potwierdza charakterystyczny szum słyszany w słuchawkach przez lekarza

Drożność jajowodów potwierdza charakterystyczny szum słyszany w słuchawkach przez lekarza (Shutterstock)

Persuflacja jest badaniem ginekologicznym mającym na celu ocenę drożności jajowodów poprzez wprowadzenie gazu do jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej.
Niekiedy, przy małych zrostach, ciśnienie gazu może przywrócić drożność mechaniczną jajowodów.

Przebieg badania

Badanie przeprowadzane jest w gabinecie ginekologicznym. Może być, ale nie musi, potrzebne znieczulenie ogólne. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wzierniki dopochwowe i wprowadza specjalnym narzędziem do dopochwowej części szyjki macicy końcówkę aparatu do wdmuchiwania gazu.

Do jamy macicy wprowadza się zazwyczaj dwutlenek węgla. Drożność jajowodów potwierdza charakterystyczny szum słyszany w słuchawkach przez lekarza. Dodatkowym wskaźnikiem jest zapis zmian ciśnienia gazu w drogach rodnych przez kimograf. Zapis ten pozwala wskazać na problemy z drożnością jajowodów lub ich brak.

Badanie trwa ok. 20 min.

Przygotowanie do badania

Badanie można przeprowadzić do 10. dnia cyklu miesiączkowego, ale nie w czasie krwawienia miesiączkowego. Na 20 min. przed badaniem pacjentce podaje się w czopku doodbytniczy środek rozkurczowy, który osłabia kurczliwości macicy i ewentualnie uniemożliwia skurcze rogów macicy.

Przed badaniem pacjentka musi mieć wyniki zleconych badań ginekologicznych oraz rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Wynik

Pacjentka otrzymuje wynik badania w postaci opisu. Może być załączony wykres kimograficzny zmian ciśnienia gazu.Zobacz także
  • Policystyczne jajniki i ciąża? Wielu kobietom, niesłusznie, takie połączenie wydaje się niemożliwe Policystyczne jajniki - co wynika z takiej diagnozy?
  • Ginekolog: potrzebujesz go nie tylko w ciąży
  • Ból brzucha przed menstruacją czy w jej trakcie jest naturalny. Jeśli jednak trudno go wytrzymać lub nasila się, nie musisz cierpieć. Odwiedź ginekologa. Specjalista na pewno znajdzie sposób, by ci ulżyć "Trudne dni" zdecydowanie za trudne? Kiedy miesiączka za bardzo daje się we znaki
Skomentuj:
Persuflacja (pertubacja, przedmuchiwanie jajowodów)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o badaniach: