Zdrowie kobiety - Najnowsze artykuły
-
Mikrodermabrazja wodna poprawia koloryt skóry, przywraca jej zdrowie
Mikrodermabrazja wodna: Dokładne oczyszczenie, nawilżenie oraz odmłodzenie skóry to efekty mikordermabrazji wodnej. Ten nieinwazyjny zabieg odświeży wygląd skóry już po pierwszym zabiegu.
-
Ruchy dziecka - w którym tygodniu ciąży możemy poczuć? Jak je rozpoznać?
Ruchy dziecka są czymś, na co czeka chyba każda przyszła mama w okresie ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Podpowiadamy.
-
Skurcze przepowiadające - jak je rozpoznać i odróżnić od skurczy porodowych?
Skurcze przepowiadające pojawiają się, gdy kobieta jest już w zaawansowanej ciąży. Mimo że nie są bolesne, wiele ciężarnych niepokoi ten objaw. Jest to jednak jak najbardziej naturalny stan. Wyjaśniamy, czym są skurcze przepowiadające i jak je rozpoznać.
-
Hormony żeńskie - estrogeny, progesteron, prolaktyna... Co warto o nich wiedzieć?
Hormony żeńskie to hormony wytwarzane przez kobiecy organizm i odpowiadają nie tylko za jego prawidłowe funkcjonowanie. Od nich zależy także pojawienie się typowo kobiecej budowy ciała, wpływają na samopoczucie, przemianę materii czy ochotę na seks. Jakie hormony płciowe wytwarza kobiece ciało i jaki mają one wpływ na jej organizm?
-
Efekt Jolie? NFZ w końcu będzie refundował profilaktyczny zabieg usunięcia zdrowych jajników
Nosicielki mutacji genów BRCA1/BRCA2, będą mogły dokonać profilaktycznego zabiegu owariektomii na NFZ. Szczegóły decyzji MZ nie są jeszcze jednak znane. Nie wiadomo między innymi, kto zapłaci za konieczne i drogie badania genetyczne.
-
Pisarka cierpiała 17 lat przez "bolesny okres". Okazało się, że to cysta na jajniku, z której wyrosły włosy i zęby
Mieszkanka Chicago przez 17 lat skarżyła się na bardzo bolesne miesiączkowanie. Kolejni lekarze jednak to bagatelizowali. Po zrobieniu USG okazało się, że przyczyną bólu była torbiel dermoidalna na jajniku.
-
Zaskoczenie: naukowcy zauważyli zmniejszenie partii mózgu u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne
Naukowcy podają, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych może doprowadzić do obkurczenia konkretnych regionów mózgu. Skutkiem tego mogą być efekty uboczne, na które skarży się wiele kobiet stosujących tę formę zapobiegania ciąży.
-
Darmowy dyżur ginekologiczny 24/7 dla mieszkanek polskiego miasta. "Nie będzie kazań, tylko pomoc"
"Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan". Tak prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiada projekt całodobowego dyżuru ginekologicznego dla wszystkich mieszkanek miasta.
-
Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?
Opryszczka w ciąży wynika z zakażenia wirusem HSV 1. Mimo że to tylko zwykła opryszczka, zdarza się, że przysparza sporych kłopotów. Dlatego przyszłe mamy powinny zachować szczególną ostrożność.
-
Ból jajnika: przyczyny, objawy
Bez względu na to, jaka jest jego przyczyna, ból jajnika objawia się kłującym bólem. Jest on rozpierający i zwykle rozlewa się na całe podbrzusze. Często jest tak, że ból jajnika nie zwiastuje niczego niedobrego, a jedynie wskazuje kolejne zmiany w cyklu miesiączkowym. Może on jednak świadczyć także o nieprawidłowościach - należy wówczas powziąć odpowiednie środki zapobiegawcze i lecznicze.
-
Owulacja - objawy, kiedy, ile trwa
Jednym z kluczowych etapów cyklu menstruacyjnego jest owulacja, inaczej zwana jajeczkowaniem. Warto wiedzieć, jak przebiega ten proces, ile trwa owulacja i w jaki sposób ją rozpoznać z jak największą dokładnością.
-
Wypadanie macicy - objawy i leczenie obniżenia narządów rodnych
Jeśli odczuwasz ból w dolnej części brzucha oraz okolicach krzyża, dręczy cię tam ciągły ucisk, a na domiar złego skarżysz się na stany zapalne i nawroty infekcji dróg moczowych - najprawdopodobniej cierpisz na wypadanie macicy. Przyczyny obniżenia narządów rodnych dotyczą rozciągnięcia mięśni, które mają za zadanie podtrzymywać pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę. O takie rozciągnięcie najłatwiej jest po porodzie. Jakie są objawy wypadającej macicy i sposoby leczenia tej przypadłości?
-
Jak przebiega faza folikularna?
Cykl miesiączkowy u zdrowej, dojrzałej płciowo kobiety powinien przebiegać za każdym razem mniej więcej tak samo. Jego regularny, fazowy przebieg świadczy o dobrym stanie zdrowia i poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Fazą, która zawsze rozpoczyna kolejny cykl miesiączkowy, jest faza folikularna - usuwająca nagromadzone endometrium po poprzednim cyklu oraz przygotowująca narządy rozrodcze kobiety do owulacji, a tym samym do zapłodnienia. Rozpoczyna się od krwawienia miesiączkowego, a kończy wraz z momentem owulacji. Charakteryzuje ją rosnący poziom estrogenów, dobre samopoczucie i promienny wygląd. Co jeszcze warto wiedzieć o fazie folikularnej cyklu miesięcznego, by lepiej znać własny organizm?
-
Dlaczego bolą jajniki? Przyczyny i objawy bólu jajników
Ból jajników niekoniecznie musi być objawem procesu chorobowego. Wiele pań odczuwa pewne dolegliwości związane z jajnikami podczas cyklu miesiączkowego. Ból w tej okolicy może świadczyć np. o owulacji. Warto o tym pamiętać, gdy w dni płodne pojawi się kłucie w podbrzuszu. Z drugiej strony przeciągające się bóle, mające uciążliwy charakter, należy zgłaszać do lekarza. Zdarza się, że ból jajników świadczy o poważnych dolegliwościach. Na poważniejsze schorzenie mogą wówczas wskazywać takie symptomy, jak bardzo obfite miesiączki, częste parcie na pęcherz moczowy lub upławy o dziwnej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu.
-
Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie
Swędzenie pochwy to specyficzna dolegliwość, która znana jest wielu kobietom. Bardzo często wskazuje po prostu na infekcję pochwy, ale nie jest to jedyna przyczyna pojawienia się tego nieprzyjemnego objawu. Innymi mogą być niedostosowane do poziomu pH kosmetyki oraz obcisła bielizna.
-
Pieczenie pochwy - przyczyny i leczenie
Pochwa jest niezwykle delikatna, a problemy zdrowotne w jej obrębie objawiają się przede wszystkim pieczeniem i uczuciem swędzenia. Sprawdź, na co wskazywać może pieczenie pochwy.
-
Tabletki antykoncepcyjne - nazwy i ceny, rodzaje, działanie
Tabletki antykoncepcyjne są skuteczną i popularną metodą zapobiegania ciąży. Sięgać mogą po nie kobiety w różnym wieku, a przy ich przyjmowaniu szanse na zajście w ciąże są praktycznie zerowe (o ile stosuje się je prawidłowo).
-
Biała wydzielina z pochwy - co może oznaczać?
Gdy wszystko jest w porządku, wydzielina z pochwy jest przezroczysta, średnio obfita i nie posiada zapachu. Nie ma w niej żadnych grudek - jest jednolita. Odstępstwa od tej normy należy traktować jako alarmujący sygnał od organizmu. Świadczą one zwykle o zakażeniu bakteryjnym bądź grzybiczym. Wówczas wydzieliny może być więcej; pojawia się także nieprzyjemny, "rybi" zapach. Wzmożone swędzenie intymnych miejsc, do tego gęsta, jasna, mleczno biała wydzielina z pochwy wskazują najpewniej na atak grzybicy. Poznaj więcej informacji na ten temat, a w krytycznym momencie będziesz wiedziała, jak zareagować.
-
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - objawy i skutki
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie powinno mieć złego wpływu na zdrowie. Nowoczesne pigułki są tak przygotowane, by nie sprawiały żadnych problemów. Jednak zdarza się, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się niechciane objawy. Najczęściej dochodzi do zaburzeń cyklu miesiączkowania oraz pogorszenia jakości skóry i włosów. Jak poradzić sobie z negatywnymi skutkami odstawienia tabletek antykoncepcyjnych? Czy poprawa przyjdzie sama z siebie?
-
Znany lek przeciwbólowy szkodliwy dla płodu. "Kobiety powinny ograniczyć jego przyjmowanie"
To pierwsze badanie takiego rodzaju. Naukowcy zasugerowali istnienie związku między przyjmowaniem przez ciężarne kobiety paracetamolu (acetaminofenu) a rozwojem językowym urodzonych przez nie dziewczynek.
Zdrowie kobiety - zdjęcia i wideo
-
Zdrowie czterdziestolatki: czas o siebie zadbać
Mówią, nie bez przyczyny, że dzisiejsze czterdziestki to dawne dwudziestolatki. Zarazem: tak do końca zegara biologicznego nie oszukasz. Pojawiają się już pierwsze dyskretne problemy ze zdrowiem, a...
-
Kobieta 60+ - jak żyć?
Dzieci wreszcie samodzielne, masz więcej czasu dla siebie i jeszcze sporo życia przed sobą. A jednak niejednokrotnie tak trudno się nim cieszyć i śmiało patrzeć w przyszłość. Gorszy nastrój, zdrowie,...
-
Kobieta 50+: dojrzałość zasługuje na troskę i uwagę
Pięćdziesięciolatka dziś to już nie "prawie babcia", tylko coraz częściej wciąż niezła babka. Zarazem: czasu nie oszukasz i jeśli chcesz przeżyć jeszcze długie lata w niezłej formie, to ostatni...
-
Trzydziestolatka, czyli kobiecość w rozkwicie. Dziś zatroszcz się o kolejne dekady
Jeszcze niewątpliwie młoda i atrakcyjna, a zarazem już świadoma swoich potrzeb i pragnień. Pełna energii, nastawiona na sukces i zdolna, by poradzić sobie z ogromem obowiązków. Jednak: nie dosypiasz,...
Więcej o zdrowiu kobiety
-
Kefir: właściwości zdrowotne. Dlaczego warto pić kefir?
-
Czy farbowanie włosów może prowadzić do raka piersi? Nie panikuj! Co trzeba wiedzieć na ten temat
-
Najczęstsze choroby trzustki: ostre zapalenie trzustki, przewklekłe zapalenie trzustki
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Na co umierają Polacy? - raport NIZP-PZH
-
CHOROBY
-
BADANIA
-
DOLEGLIWOŚCI
-
KOBIETA I MĘŻCZYZNA
-
ŻYWIENIE