Najnowsze artykuły
-
Duszność? To nie musi być objaw związany z układem krążenia czy chorobą oskrzeli. Czasem źródło jest wyżej
Trudności z oddychaniem pojawiają się z wielu powodów. Zdarza się, że przyczyną jest porażenie fałdów głosowych. Początkowo może się ono objawiać w sposób mniej niepokojący niż duszność, np. chrypką. Zatem, nawet drobnych problemów z głosem nie można lekceważyć, a w przypadku kłopotów z oddechem, choćby pojawiających się "tylko" po dużym wysiłku, przyczyn warto szukać także u laryngologa.
-
Ból kości ogonowej - niby mała rzecz, a może solidnie dokuczyć. Jak sobie z nim radzić?
Nie wiesz, gdzie masz kość guziczną? Jeśli kiedykolwiek ci dokuczała, raczej łatwo o niej nie zapomnisz. W gips jej nie wsadzisz, unieruchomienie zasadniczo niewykonalne, a nieraz rwie solidnie. Co można z tym zrobić i gdzie szukać pomocy?
-
Kac gigant, czyli przeżyj dzień po. Cudowne lekarstwo nie istnieje, ale możesz skrócić cierpienia
Darujemy sobie wykłady o kulturze picia, gdy nawet koty tupią. Podpowiadamy, co robić, żeby kac trwał krócej i jak imprezować, żeby nie chorować lub chorować chociaż trochę lżej. Radzimy przeczytać przed hucznym pożegnaniem lata, choćby po to, by przygotować przydatne produkty (klin klinem to nie jest rozwiązanie).
-
Afty i pleśniawki: jak się ich pozbyć? Przyczyny, objawy oraz leczenie zmian zapalnych w jamie ustnej
Afty i pleśniawki bywają czasem mylone, chociaż wyglądają inaczej. Dają bowiem podobne dolegliwości i czasem oba problemy można zwalczyć za pomocą tego samego środka. Nie lekceważ takich zmian w jamie ustnej zwłaszcza, gdy często wracają lub są oporne na leczenie. Bywają zapowiedzią poważniejszych problemów ze zdrowiem.
-
Neuropatia obwodowa bywa powikłaniem cukrzycy, ale przyczyn jest znacznie więcej. Jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć?
Nauropatia obwodowa oznacza uszkodzenie nerwów obwodowych. Skutkuje to nieprawidłowym odczuwaniem bólu, temperatury czy wibracji. Chorzy uskarżają się na wyjątkowo uciążliwe dolegliwości. Jak można im pomóc?
-
Ból łokcia - częsty skutek przeciążenia mięśni przedramienia. Jak go diagnozować i leczyć?
Ból łokcia dopada często osoby pracujące fizycznie, ale także uprawiających sporty obciążające jednostronnie czy młode matki. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości jest tzw. łokieć tenisisty, ale nie tylko on.
-
Łzawienie oczu - uciążliwy objaw, który nie musi być związany z chorobą narządu wzroku
Łzawienie oczu nie tylko upośledza widzenie, ale przede wszystkim sygnalizuje różne problemy zdrowotne, niekoniecznie związane z narządem wzroku. Wyjaśnij, najlepiej u lekarza, dlaczego twoje oczy łzawią. To może być choroba oczu, ale też skutek stanu zapalnego, alergii, a nawet problemu z tarczycą czy nowotworu.
-
Bóle mięśni i stawów - jak sobie z nimi radzić
Bóle mięśni i stawów to powszechna dolegliwość, która ma wiele przyczyn i to od nich zależy, jakie leczenie będzie konieczne. Zazwyczaj sami wiemy, od czego bóle się zaczęły. Czasem jednak wyjaśnienie, skąd wziął się problem, wymaga pogłębionej diagnostyki.
-
BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego
Ból głowy dokucza od czasu do czasu wszystkim i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. 6 prostych tablic pozwala wstępnie ocenić, co jest jego przyczyną.
-
Masz pracę siedzącą? Te proste ćwiczenia możesz wykonać w domu, a dzięki nim unikniesz bólu pleców
Chroniczne bóle pleców to obok nadwagi jedna z najpowszechniejszych dolegliwości wynikających z siedzącego trybu życia. Fizjoterapeuta Przemysław Jankowski pokazuje 12 ćwiczeń, które pomogą nam walczyć ze schorzeniami kręgosłupa.
-
Kolka - sposoby na dokuczliwą przypadłość
Może świeżo upieczonych rodziców doprowadzić do rozpaczy. Nie upadajcie na duchu, tylko wypróbujcie przetestowane przez nas sposoby. I pamiętajcie, że wasze dziecko już wkrótce wyrośnie z kolki.
-
Jak zatamować krwotok z nosa? Ten sposób wymyślił profesor Harvardu. Działa prawie zawsze [INSTRUKCJA]
Krwawienie z nosa zwykle nie boli, ale wygląda poważnie i na pewno jest uciążliwe. Dlatego warto mieć w zanadrzu sposób na jego opanowanie. Zwłaszcza tak prosty i efektywny, jak ten opracowany przez profesora z Harvardu.
-
Krioterapia miejscowa: wygraj z bólem za pomocą zimna
Chociaż sama nie leczy, krioterapia miejscowa pomaga wrócić do zdrowia przy wielu problemach kostnych, stawowych i mięśniowych. Złagodzi ostry ból różnego pochodzenia, zmniejszy obrzęk, ułatwi rehabilitację.
-
Domowe sposoby na hemoroidy
Podejrzewasz zapalenie hemoroidów? Diagnozę należy zostawić specjaliście proktologowi, jednak skuteczność leczenia zależy przede wszystkim od ciebie, a domowe sposoby na pewno mogą w tym pomóc
-
Do czego prowadzi garbienie się? 5 skutków nieprawidłowej postawy
Pracujesz przy komputerze, a wieczorem lubisz wypocząć przed telewizorem? Na efekty nie musisz długo czekać. Zobacz, co się stanie z Twoim ciałem, jeśli nie zadbasz o nie już dziś.
-
Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?
Odpowiedź na to pytanie niekoniecznie jest oczywista i najlepiej poszukać jej wspólnie z lekarzem. Wówczas postawienie diagnozy nie powinno być trudne.
-
Ból piersi często bagatelizowany. Choć znamy go wszystkie, żadna nie powinna lekceważyć
Napięcie przedmiesiączkowe, źle dobrany biustonosz, nawet marna dieta - przyczyny bólu piersi bywają prozaiczne. Nie oznacza to jednak, że nie musisz ich badać i możesz bagatelizować dolegliwości. Staranna obserwacja własnego ciała pozwala rozpoznać już dyskretne nieprawidłowości. Wczesne leczenie może okazać się banalnie proste. To truizm na wagę zdrowia
-
Ból kości ogonowej - co z tym zrobić
W gips nie wsadzisz, unieruchomienie zasadniczo niewykonalne, a nieraz rwie, jak diabli. Każdy, kto doznał choćby "tylko" stłuczenia kości ogonowej, wie, jak przykra to dolegliwość. Co można z tym zrobić i gdzie szukać pomocy?
-
Pieczenie języka - dokuczliwa dolegliwość, której przyczyna bywa trudna do ustalenia
Charakterystyczny ból języka, a często i jamy ustnej, bywa spowodowany problemem stomatologicznym, laryngologicznym czy gastrologicznym. Czasem to objaw schorzenia dotyczącego odległego narządu. Bywa, że nie udaje się znaleźć uchwytnej przyczyny dolegliwości. To spory kłopot diagnostyczny, nie tak rzadki jak sądzisz. W Europie ok. 7% populacji cierpi z powodu przewlekłego pieczenia języka.
-
Ból szyi połączony z ograniczeniem ruchu? Nie można wykluczać zwyrodnienia
Jednostronne, utrudniające ruchy głową, dolegliwości w okolicy karku niejednokrotnie pojawiają się przy ogólnym fizycznym zmęczeniu, po przeciążeniu szyjnego odcinka kręgosłupa, po ?przewianiu?. Gdy mają charakter przewlekły, bądź wracają, nie odkładaj wizyty u lekarza. Sama zmiana trybu życia może już nie wystarczyć. Potrzebujesz solidnego planu terapeutycznego.