Najnowsze artykuły

 • Artroza i choroby stawów

  Artroza i choroby stawów

  Artroza jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów. Należy do szerokiej grupy schorzeń, w których dochodzi do ich uszkodzenia. Jednak w przeciwieństwie do form zapalnych, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie kręgosłupa, w których proces zapalny wywiązuje się przez uszkodzenie stawu i jest przyczyną powstających w nim zmian, w artrozie zapalenie jest efektem procesów chorobowych zachodzących w stawie i ma charakter przejściowy.

 • Sztuczne zapłodnienie

  Sztuczne zapłodnienie

  Połączenie komórki jajowej i plemnika w sposób inny niż stosunek płciowy. Stosuje się je w przypadku kłopotów z zajściem w ciążę w sposób naturalny. Istnieją dwie główne metody prokreacji wspomaganej: sztuczne zapłodnienie i zapłodnienie in vitro.

 • Endometrioza

  Endometrioza

  Rozsianie lub rozrost błony śluzowej jamy macicy poza macicą. Ektopiczna śluzówka macicy podlega, tak samo jak prawidłowa błona śluzowa macicy, działaniu hormonów jajnikowych i dlatego zachodzą w niej przemiany (włącznie z łuszczeniem się i krwawieniem podczas miesiączki) podobnie do występujących w endometrium, wyścielającym jamę macicy.

 • Histerektomia - Kiedy ją stosować i jej konsekwencje

  Histerektomia - Kiedy ją stosować i jej konsekwencje

  Usunięcie, w drodze operacyjnej, macicy. Jeśli jest usuwany cały organ (szyjka i trzon), mówi się o histerektomii radykalnej. Jeśli zostawia się szyjkę macicy, mówi się o histerektomii nadszyjowej.

 • Przenoszenie chorób przez zwierzęta domowe

  Przenoszenie chorób przez zwierzęta domowe

  Obecność zwierząt w domu człowieka jest związana z głębokimi potrzebami psychologicznymi. Zwierzęta domowe mogą być nosicielami chorób dwojakiego pochodzenia: niezakaźnych i zakaźnych. Pies, kot, chomik itd. bronią się, gryząc lub drapiąc. Szkody, jakie mogą w ten sposób wyrządzić, są różne.

 • Zmarszczki

  Zmarszczki

  Proces starzenia się jest nieuchronny. Spowolnienie pojawienia się zmarszczek jest możliwe dzięki zabiegom chirurgicznym oraz stosowaniu nowoopracowanych substancji czynnych oferowanych przez współczesną kosmetykę.

 • Zespół chronicznego zmęczenia

  Zespół chronicznego zmęczenia

  Stan będący nadal przedmiotem badań, charakteryzujący się występowaniem przewlekłego, nieustannego zmęczenia, trwającego przynajmniej 6 miesięcy, pogłębiającego się przy nieznacznym wysiłku i wywołującego spadek aktywności zawodowej, społecznej albo w sferze życia osobistego.

 • Wypełniacze - typy i zastosowania

  Wypełniacze - typy i zastosowania

  Wkłady (wypełniacze) to materiały różnego pochodzenia, stosowane w medycynie estetycznej, wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkich igieł w powierzchniowe lub głębokie warstwy skóry, aby zwiększyć objętość tkanek miękkich (ust, kości policzkowych, blizn) lub aby poprawić kształt twarzy.

 • Wzrost: od czego zależy i kiedy można mówić o zaburzeniach wzrastania?

  Wzrost: od czego zależy i kiedy można mówić o zaburzeniach wzrastania?

  Wzrost mierzony jest od powierzchni stopy do szczytu głowy w pozycji pionowej. Można mierzyć także wzrost w pozycji siedzącej, wtedy sprawdzamy długość tułowia. Natomiast wzrost mierzony w pozycji leżącej jest o kilka centymetrów większy. Od czego zależy wzrost? Czym są zaburzenia wzrostu?

 • Wolne rodniki

  Wolne rodniki

  Teorię rodników w 1956 r. opracował Denham Harman, badacz z uniwersytetu w Nebrasce. Odkrył, że uboczne produkty przemiany materii z biegiem czasu odkładają się w organizmie, wywierając na niego silne i szkodliwe działanie utleniające.

 • Wypadki domowe

  Wypadki domowe

  Według danych statystycznych wypadki domowe stanowią ok. 17% wszystkich wypadków w Polsce. Wiele osób, które ulegają takim wypadkom, jest hospitalizowanych. Dochodzi także do zgonów. Wśród osób hospitalizowanych z powodu wypadku w domu ponad 70% urazów spowodowanych jest przez upadki. Wypadków w domu można w dużej mierze uniknąć, przede wszystkim przestrzegając niewielu prostych reguł.

 • Trawienie - jego etapy i przyczyny niestrawności

  Trawienie - jego etapy i przyczyny niestrawności

  Proces fizycznego i chemicznego przetwarzania żywności w substancje możliwe do wchłonięcia przez ścianę jelita i wykorzystania przez organizm.

 • Niedoczynność tarczycy

  Niedoczynność tarczycy

  Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy, który obejmuje cały organizm, powodowany niewydolnością wydzielania hormonów tarczycy. Rzadziej powstaje w wyniku odporności tkanek obwodowych na działanie tych hormonów.

 • Nadczynność tarczycy

  Nadczynność tarczycy

  Wzrost stężenia hormonów tarczycy we krwi. Główne zaburzenie w nadczynności tarczycy jakiegokolwiek pochodzenia spowodowane jest zwiększoną produkcją hormonów tarczycy, np. przy chorobie autoimmunologicznej.

 • Zaburzenia psychiczne

  Zaburzenia psychiczne

  Trudne momenty przydarzają się wszystkim. Każdy człowiek w życiu napotyka na chwile żałoby, separacje, porażki, straty materialne i społeczne, które musi przezwyciężyć. Z reguły nie wywołują one szkód w psychice, a wręcz przeciwnie - odnawiają ją i wzmacniają. Jeśli te zdarzenia są szczególnie intensywne lub rozciągnięte w czasie, to stają się sytuacjami patologicznymi. Jak odróżnić to, co jest normalne, od tego, co nie jest?

 • Szpik kostny

  Szpik kostny

  Galaretowata lub półpłynna tkanka znajdująca się w jamach kości długich, w przestrzeniach beleczkowych nasad kości długich oraz w kościach płaskich. Szpik kostny odpowiada za tworzenie, czyli wytwarzane komórek krwi: krwinek czerwonych oraz krwinek białych.

 • Smak - Czym jest, kiedy mogą występować jego zaburzenia?

  Smak - Czym jest, kiedy mogą występować jego zaburzenia?

  Zdolność odczuwania i rozróżniania smaków. Narząd smaku jest zbudowany z kubków smakowych skupionych w brodawkach języka , w błonie śluzowej podniebienia miękkiego oraz w łukach podniebiennych.

 • Starsze osoby

  Starsze osoby

  Obecnie osoby, które przekroczyły 65. rok życia, mogą dożyć 80 lat, a wiele z nich nawet 90 lat i więcej. Problem leży nie w długowieczności, lecz w jakości życia, do której z pewnością przyczynia się dobry stan zdrowia

 • Sport

  Sport

  Sport odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowia i stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych form aktywności fizycznej. O coraz większym rozpowszechnianiu się opinii o wpływie sportu na zdrowie może świadczyć coraz większa ilość miejsca poświęcona aktywności fizycznej w mediach, zajmujących się tematyką zdrowia.

 • Niewydolność serca

  Niewydolność serca

  Stan chorobowy, w którym z powodu niewystarczającej aktywności skurczowej serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi (a więc tlenu, substancji odżywczych itd.) w stosunku do zapotrzebowania organizmu w fazie spoczynku lub wysiłku.