Trawienie

Proces fizycznego i chemicznego przetwarzania żywności w substancje możliwe do wchłonięcia przez ścianę jelita i wykorzystania przez organizm. Poznaj narządy układu pokarmowego i etapy trawienia swojego organizmu!Więcej »

 • Sztuczne zapłodnienie

  Wielka Encyklopedia Zdrowia

  Połączenie komórki jajowej i plemnika w sposób inny niż stosunek płciowy. Stosuje się je w przypadku kłopotów z zajściem w ciążę w sposób naturalny. Istnieją dwie główne metody prokreacji wspomaganej: sztuczne zapłodnienie i zapłodnienie in vitro.

  Skomentuj (0)
 • Endometrioza

  Wielka Encyklopedia Medyczna

  Rozsianie lub rozrost błony śluzowej jamy macicy poza macicą. Ektopiczna śluzówka macicy podlega, tak samo jak prawidłowa błona śluzowa macicy, działaniu hormonów jajnikowych i dlatego zachodzą w niej przemiany (włącznie z łuszczeniem się i krwawieniem podczas miesiączki) podobnie do występujących w endometrium, wyścielającym jamę macicy.

  Skomentuj (0)
 • Histerektomia

  Wielka Encyklopedia Medyczna

  Usunięcie, w drodze operacyjnej, macicy. Jeśli jest usuwany cały organ (szyjka i trzon), mówi się o histerektomii radykalnej. Jeśli zostawia się szyjkę macicy, mówi się o histerektomii nadszyjowej.

  Skomentuj (0)
 • Przenoszenie chorób przez zwierzęta domowe

  Wielka Encyklopedia Zdrowia

  Obecność zwierząt w domu człowieka jest związana z głębokimi potrzebami psychologicznymi. Zwierzęta domowe mogą być nosicielami chorób dwojakiego pochodzenia: niezakaźnych i zakaźnych. Pies, kot, chomik itd. bronią się, gryząc lub drapiąc. Szkody, jakie mogą w ten sposób wyrządzić, są różne.

  Skomentuj (15)
 • Zmarszczki

  Wielka Encyklopedia Zdrowia

  Proces starzenia się jest nieuchronny. Spowolnienie pojawienia się zmarszczek jest możliwe dzięki zabiegom chirurgicznym oraz stosowaniu nowoopracowanych substancji czynnych oferowanych przez współczesną kosmetykę.

  Skomentuj (1)
 • Zespół chronicznego zmęczenia

  Wielka Encyklopedia Zdrowia

  Stan będący nadal przedmiotem badań, charakteryzujący się występowaniem przewlekłego, nieustannego zmęczenia, trwającego przynajmniej 6 miesięcy, pogłębiającego się przy nieznacznym wysiłku i wywołującego spadek aktywności zawodowej, społecznej albo w sferze życia osobistego.

  Skomentuj (0)
 • Wypełniacze

  Wielka Encyklopedia Medyczna

  Wkłady (wypełniacze) to materiały różnego pochodzenia, stosowane w medycynie estetycznej, wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkich igieł w powierzchniowe lub głębokie warstwy skóry, aby zwiększyć objętość tkanek miękkich (ust, kości policzkowych, blizn) lub aby poprawić kształt twarzy.

  Skomentuj (2)

Wielka Encyklopedia Medyczna

Kompendium wiedzy medycznej

Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę.