Choroby - wszystko co powinieneś wiedzieć

Choroby - przyczyny, leczenie

 • Krwawiące dziąsła - przyczyny i leczenie

  Krwawiące dziąsła - przyczyny i leczenie

  Krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu lub nitkowaniu zębów mogą być objawem kilku poważnych chorób, ale także efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub zbyt energicznego szczotkowania zębów. Krwawienie przy czyszczeniu zębów towarzyszy stanom zapalnym dziąseł i chorobom przyzębia, takim jak paradontoza. Czasem na krwawienie dziąseł skarżą się także ciężarne kobiety. Leczenie rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego. Najistotniejsze jest późniejsze staranne i prawidłowe czyszczenie zębów.

 • Zaburzenia perystaltyki jelit - przyczyny, objawy i leczenie

  Zaburzenia perystaltyki jelit - przyczyny, objawy i leczenie

  Zaburzenia perystaltyki jelit oznaczają, że treść pokarmowa przesuwa się w nich albo zbyt wolno, co skutkuje zaparciami, albo zbyt szybko, co w efekcie kończy się biegunką. Istnieje wiele przyczyn tego zaburzenia. Mogą nimi być poważne choroby jamy brzusznej, zaburzenia neurologiczne czy hormonalne, ale także stres oraz niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Leczenie polega przede wszystkim na usuwaniu przyczyn dolegliwości oraz na zmianie nawyków żywieniowych.

 • Wyprysk kontaktowy - to nie musi być objaw alergii. Co jest przyczyną wyprysku i jak się go leczy?

  Wyprysk kontaktowy - to nie musi być objaw alergii. Co jest przyczyną wyprysku i jak się go leczy?

  Wyprysk kontaktowy często towarzyszy uczuleniom. Kojarzymy go z wrażliwą skórą dziecka, a tymczasem wyprysk to przede wszystkim problem osób dorosłych. Sprawdź, co najczęściej wywołuje takie objawy skórne i jak można je leczyć.

 • Narkolepsja - objawy, przyczyny i leczenie

  Narkolepsja - objawy, przyczyny i leczenie

  Narkolepsja jest przypadłością polegającą na nagłym, niekontrolowanym zapadaniu w sen, w dowolnych okolicznościach. Może się zdarzyć w środku rozmowy, w trakcie jedzenia czy nawet prowadzenia samochodu. Dzieje się tak, ponieważ osoba dotknięta narkolepsją zapada w fazę REM od razu, a nie - jak w przypadku zwykłego snu - po kilkunastu minutach. Przyczyn naukowcy dopatrują się w wadliwym genie, chorobie mózgu lub w braku komórek wytwarzających pewien określony neuropeptyd. Choroba ma charakter przewlekły i właściwie nie da się z niej wyleczyć.

 • Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli lek, który całkowicie wyleczy raka. Inni badacze są sceptyczni

  Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli lek, który całkowicie wyleczy raka. Inni badacze są sceptyczni

  Badacze z firmy farmaceutycznej AEBi w ciągu roku zamierzają wypuścić na rynek lek, który ma całkowicie wyeliminować problem chorób nowotworowych. Ich zapowiedzi spotkały się jednak z bardzo sceptycznymi reakcjami środowiska naukowego.

 • Garbniki - rodzaje i właściwości

  Garbniki - rodzaje i właściwości

  Garbniki są to substancje chemiczne pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Od wieków naturalne garbniki używane były przez ludzi do wyprawiania skóry. Garbniki wiążą bowiem kolagen (białko) znajdujące się w skórze, sprawiając, że staje się ona miękka i trwała. Garbniki roślinne, nazywane także taninami, to jedna z substancji aktywnych w ziołach. To między innymi taninom zioła zawdzięczają swoje specyficzne właściwości. Taniny znajdziemy w ziołach, ale także w herbacie, kawie, owocach granatu i w wielu innych roślinach. Garbniki nadają roślinie gorzkawego lub cierpkiego posmaku. Mają właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające. Wykorzystuje się je w ziołolecznictwie oraz w kosmetologii.

 • Zapalenie dziąseł: przyczyny, leczenie

  Zapalenie dziąseł: przyczyny, leczenie

  Zapalenie dziąseł to schorzenie, które może dotknąć każdego człowieka, i którego nie należy lekceważyć. Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, m.in. parodontozy. Dolegliwości tej najczęściej towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak: ból dziąseł, obrzęk czy zaczerwienienie. Pierwszym symptomem zapalenia dziąseł najczęściej jest krwawienie podczas szczotkowania zębów.

 • Wycięcie migdałków - kiedy zabieg jest konieczny? Zalety i wady zabiegu

  Wycięcie migdałków - kiedy zabieg jest konieczny? Zalety i wady zabiegu

  Wycięcie lub przycięcie migdałków to zabieg dość często wykonywany na oddziałach laryngologicznych. Najczęściej przycina się rozrośnięty migdałek gardłowy (adenotomia) lub migdałek podniebienny (tonsillotomia). Całkowite wycięcie migdałków zwie się tonsillektomią i wykonywane jest przy przewlekłym przerostowym zapaleniu migdałków podniebiennych. Dlaczego w ogóle migdałki są wycinane i czy jest to korzystne dla zdrowia?

 • Nietolerancja fruktozy: przyczyny, leczenie i dieta

  Nietolerancja fruktozy: przyczyny, leczenie i dieta

  Nietolerancja fruktozy to przypadłość wielu osób związana z niewłaściwym wchłanianiem przez organizm cukru owocowego, czyli fruktozy. Pod pojęciem nietolerancji fruktozy kryją się dwa zaburzenia: upośledzenie wchłaniania fruktozy w przewodzie pokarmowym, których etiologia nie jest nam dobrze znana oraz zaburzenia metabolizmu fruktozy, będące wrodzoną chorobą o podłożu genetycznym. Nietolerancji fruktozy nie da się leczyć, można walczyć z jej objawami poprzez stosowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej.

 • Pęcherz neurogenny - przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania

  Pęcherz neurogenny - przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania

  Pęcherz neurogenny to zaburzenie oddawania moczu (mikcji), spowodowane przez nieprawidłowości neurologiczne. Nie tylko wyraźnie obniża jakość życia, to jeszcze nieleczony prowadzi do groźnych powikłań.

 • Jak wykorzystuje się komórki macierzyste w leczeniu chorób?

  Jak wykorzystuje się komórki macierzyste w leczeniu chorób?

  Komórki macierzyste to bardzo cenny materiał genetyczny, ponieważ ma zdolność samoregeneracji oraz namnażania się. Są to niedojrzałe jeszcze komórki organizmu ludzkiego, które wykorzystywane są w leczeniu licznych chorób. Komórki macierzyste pobiera się ze szpiku kostnego, krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej.

 • Maniok: wartości odżywcze. Jak jeść maniok?

  Maniok: wartości odżywcze. Jak jeść maniok?

  Maniok to podstawa diety mieszkańców trzech kontynentów, czyli tropikalnej Afryki, Ameryki Południowej oraz południowo-wschodniej Azji. Aż 2/3 mieszkańców tych rejonów spożywa maniok codziennie i stanowi on dla nich główne źródło węglowodanów. W Europie maniok jest mało popularny, z wyjątkiem tapioki - mączki tapiokowej w formie maleńkich kuleczek, chętnie spożywanych w formie deseru. Maniok jadalny to bulwa krzewu pochodzącego z Południowej Ameryki, który podbił ogromną część naszego globu. Aktualnie uprawa manioku zajmuje ponad 23,5 mln hektarów ziemi.

 • Senność - przyczyny, leczenie

  Senność - przyczyny, leczenie

  Nadmierna senność w ciągu dnia to przypadłość, która dotyka wiele osób. Stałe uczucie zmęczenia, znużenia i chęć drzemki mogą być spowodowane przemęczeniem lub złą jakością snu w ciągu nocy, ale mogą być jedynie niektórymi z objawów poważniejszych chorób. Jakie mogą być przyczyny ciągłej senności?

 • Kamienie kałowe - co to jest i jak się je leczy?

  Kamienie kałowe - co to jest i jak się je leczy?

  Kamienie kałowe występują najczęściej u osób nieaktywnych fizycznie oraz stosujących dietę ubogą w błonnik i pijących zbyt małe ilości płynów. Najskuteczniejszą metodą leczenia kamieni kałowych są lewatywy, jednak w ciężkich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu polegającego na mechanicznym usunięciu kamieni z odbytnicy. Po usunięciu kamieni bardzo ważna jest profilaktyka, w tym przede wszystkim zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna.<br><br>

 • Zespół Angelmana: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

  Zespół Angelmana: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

  Zespół Angelmana jest to choroba o podłożu genetycznym. Dzieci, cierpiące na to schorzenie wykazują niedorozwój intelektualny oraz ruchowy. Bardzo często chorują również na padaczkę. Charakterystycznym objawem tego zespołu są niekontrolowane napady śmiechu oraz ruchy przypominające poruszanie się marionetki. Choroba jest nieuleczalna, dzieci do końca swego życia nie są samodzielne, a leczenie opiera się głównie na rehabilitacji oraz pracy z różnorodnymi specjalistami w celu poprawy rozwoju intelektualnego.

 • Kwas masłowy - właściwości i zastosowanie

  Kwas masłowy - właściwości i zastosowanie

  Kwas masłowy, zwany także kwasem butanowym, jest organicznym związkiem chemicznym z grupy kwasów karboksylowych. Powstaje w jelicie grubym w wyniku procesów rozkładu niestrawionych węglowodanów przez bakterie jelitowe fermentujące cukry. Pełni szereg ważnych funkcji w przewodzie pokarmowym. Przede wszystkim odżywia tzw. kolonocyty, czyli komórki nabłonka jelitowego i odpowiada za ich odnowę. Preparaty na bazie kwasu maślanego (maślan sodu i inne) zmniejszają dolegliwości przy niektórych uciążliwych chorobach układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego, biegunki i przewlekłe zaparcia, zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach, stany zapalne jelit oraz inne. Kwas masłowy ma działanie antynowotworowe. Dzięki swoim właściwościom zapobiega przekształcaniu się komórek jelita grubego w komórki rakowe.

 • Naukowcy tłumaczą, czemu niektórzy nie tyją, niezależnie od tego, co zjedzą. Geny mają znaczenie

  Naukowcy tłumaczą, czemu niektórzy nie tyją, niezależnie od tego, co zjedzą. Geny mają znaczenie

  Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadzili badania, które wyjaśniają, czemu niektóre osoby mają większą skłonność do tycia, a inne nie. Okazało się, że dużą rolę w tym przypadku odgrywają geny.

 • Bilirubina: normy. Podwyższona bilirubina: przyczyny

  Bilirubina: normy. Podwyższona bilirubina: przyczyny

  Biilirubina jest to żółty barwnik, który występuje u ssaków. Ten organiczny związek chemiczny powstaje w wątrobie, szpiku kostnym lub śledzionie na skutek rozpadu czerwonych krwinek. Wyróżnia się bilirubinę całkowitą, bezpośrednią oraz pośrednią. Wysokie stężenie bilirubiny we krwi może zwiastować zmiany chorobowe w obrębie wątroby i wywoływać żółtaczkę lub kamienie żółciowe. Istnieje wiele przyczyn wzrostu stężenia tego związku.

 • Potnica - co to za choroba? Co ją wywołuje i jak skutecznie z nią walczyć?

  Potnica - co to za choroba? Co ją wywołuje i jak skutecznie z nią walczyć?

  Potnica to choroba skórna, która charakteryzuje się wysypką. W obrębie dłoni i stóp tworzą się małe swędzące pęcherze. Skąd się tam biorą i jak sobie z nimi poradzić?

 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: jakie daje korzyści. Jak wyrobić kartę?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: jakie daje korzyści. Jak wyrobić kartę?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest to dokument potwierdzający prawo do świadczeń medycznych w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta ta wydawana jest bezpłatnie przez NFZ, na podstawie złożonego wcześniej wniosku i obowiązuje przez czas określony, uzależniony od sytuacji ubezpieczonego w kraju, którego dana osoba jest obywatelem. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego występuje w formie plastikowej, ma wielkość karty płatniczej i wydawana jest osobno na każdego ubezpieczonego, w tym na dziecko.

Choroby - zdjęcia i wideo

Pozostałe Choroby