Choroby - wszystko co powinieneś wiedzieć

Choroby - przyczyny, leczenie

 • Obrzęki: rodzaje, objawy, leczenie

  Obrzęki: rodzaje, objawy, leczenie

  Obrzęki polegają na nagromadzeniu się płynu w jamach ciała albo w przestrzeni pozakomórkowej. Świadczą o zaburzeniach w działaniu nerek i systemu naczyniowego w naszym organizmie. Mogą być efektem zwykłego urazu, ale także objawem poważnej choroby.

 • Kurcze (przykurcze) i sztywność mięśni - mechanizm powstawania oraz leczenie

  Kurcze (przykurcze) i sztywność mięśni - mechanizm powstawania oraz leczenie

  Kurcze (przykurcze) i sztywność mięśni zdarzają się nam stosunkowo rzadko, są jednak bolesne i potrafią nas skutecznie unieruchomić. Kurcze mięśni polegają na nagłym, bolesnym, ale przejściowym skurczu jednego mięśnia lub grupy mięśni. Towarzyszą mu zesztywnienie i brak możliwości wykonania ruchu. O sztywności mięśni mówimy natomiast, gdy w wyniku zwiększonego napięcia mięśniowego, dochodzi do długotrwałego, mimowolnego skurczu wielu, niezależnych od siebie grup mięśni. Kurcze mięśni mają wiele przyczyn, chociaż najczęściej to, po prostu, przetrenowanie i brak odpowiedniego stężenia elektrolitów w organizmie. Wtedy pomocne okazują się ćwiczenia rozciągające skurczony mięsień oraz wypicie napoju z dodatkiem soli.

 • Chodzisz do toalety i zabierasz ze sobą telefon? Jeżeli dbasz o zdrowie, lepiej tego nie rób

  Chodzisz do toalety i zabierasz ze sobą telefon? Jeżeli dbasz o zdrowie, lepiej tego nie rób

  Lekarze apelują, aby nie zabierać ze sobą telefonu do toalety. Nieważne, czy jest to publiczne czy nasze własne WC. I nie chodzi tylko o to, że można go niechcący utopić w muszli klozetowej. Na aparacie osadzają się groźne bakterie i zarazki.

 • Wynaleźli szczepionkę przeciw zapaleniu płuc wywołanemu przez pneumokoki. Niedługo ma dojść do testów na ludziach

  Wynaleźli szczepionkę przeciw zapaleniu płuc wywołanemu przez pneumokoki. Niedługo ma dojść do testów na ludziach

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapalenie płuc jest odpowiedzialne za 16 procent wszystkich zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Naukowcy z Uniwersytetu Adelaide wynaleźli szczepionkę, która mogłaby uratować dwa miliony osób rocznie.

 • Przykurcze mięśni - przyczyny i leczenie

  Przykurcze mięśni - przyczyny i leczenie

  Przykurcze mięśni pojawiają się wskutek skrócenia długości włókien mięśniowych, zmiany napięcia mięśniowego i obkurczenia więzadeł oraz struktur stawowych. W efekcie dochodzi do trwałego zniekształcenia danego stawu i ograniczenia jego ruchomości. Kończyna lub tułów zostają nienaturalnie wygięte. Chory nie może, na przykład, odgiąć palca, nadgarstka czy nogi do normalnej pozycji. Wykonywanie zwykłych czynności staje się utrudnione, a choremu towarzyszy ból, poranna sztywność ciała oraz stan zapalny w miejscu przykurczu.

 • Torbiele w piersiach - rodzaje, jak powstają oraz leczenie

  Torbiele w piersiach - rodzaje, jak powstają oraz leczenie

  Torbiele w piersiach to pęcherzyki w przewodach mlecznych wypełnione płynem. Zalicza się je do łagodnych tzw. zmian włóknisto-torbielowatych. Występują dość często u kobiet w okresie menopauzy oraz w starszym wieku. Są to niewielkie zmiany, pojawiające się w okolicach gruczołów sutkowych, których przyczyny nie są do końca poznane. Prawdopodobnie to efekt zmian hormonalnych w ciele kobiety.

 • Krew w spermie: przyczyny oraz leczenie

  Krew w spermie: przyczyny oraz leczenie

  Krew w spermie, określana nazwą hematospermia, często powodowana jest zapaleniem gruczołu krokowego. Wśród innych przyczyn dolegliwości wymienia się też infekcje wirusowe, urazy mechaniczne oraz kamicę nasieniowodu, a także łagodny rozrost prostaty. Ale krew w spermie może być objawem choroby nowotworowej prostaty, jądra i innych. Po zauważeniu niepokojących objawów powinno się zasięgnąć porady lekarza urologa. Szczególnie, gdy hematospermii towarzyszą inne dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu, ból itp.

 • Zespół rowka nerwu łokciowego: objawy, leczenie

  Zespół rowka nerwu łokciowego: objawy, leczenie

  Zespół rowka nerwu łokciowego, nazywany również zespołem kanału łokciowego, to ucisk nerwów kończyny górnej. Jest to jedna z częściej występujących neuropatii w kończynach górnych. Schorzenie dotyka częściej mężczyzn niż kobiet i może prowadzić do znacznego ograniczenia ruchliwości ręki w okolicach stawu łokciowego.

 • Wysypka - rodzaje, przyczyny i leczenie

  Wysypka - rodzaje, przyczyny i leczenie

  Wysypka to zmiany skórne, które mogą mieć różne przyczyny oraz przyjmują różne postaci, np. plamki czy grudki. Wysypka często towarzyszy chorobom o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, ale pojawia się również jako objaw alergii pokarmowej albo kontaktowej.

 • Terapia powięziowa: na czym polega, opinie

  Terapia powięziowa: na czym polega, opinie

  Terapia powięziowa, znana również pod nazwami terapia mięśniowo-powięziowa albo powięziowo-mięśniowa, to terapia skuteczna w przypadku bólów kręgosłupa, bólów stawów, a także nieprawidłowych nawyków ruchowych i złej postawy.

 • Delirium (biała gorączka alkoholowa): przyczyny, objawy, leczenie

  Delirium (biała gorączka alkoholowa): przyczyny, objawy, leczenie

  Delirium, nazywane inaczej białą gorączką alkoholową, jest to zaburzenie świadomości, które najczęściej bywa okresowe i może utrzymywać się od kilku godzin do tygodnia. Zwykle występuje wskutek długotrwałego spożywania alkoholu i jego nagłego odstawienia, jednakże istnieją również niealkoholowe deliria, towarzyszące rozwijającym się chorobom somatycznym zazwyczaj u osób starszych lub po przebytym zabiegu operacyjnym i kilkudniowej narkozie. Objawy delirium, białej gorączki alkoholowej, wymagają hospitalizacji, ponieważ około 4% z nich zakończone jest śmiercią. Pacjenci, u których wystąpią objawy delirium, leczeni są w oddziałach psychiatrycznych.

 • Niedługo pacjenci mogą mieć problem z dostępem do leków. Wszystko przez zmianę prawa

  Niedługo pacjenci mogą mieć problem z dostępem do leków. Wszystko przez zmianę prawa

  Nowe regulacje dotyczące walki z fałszywymi lekami, które mają zacząć obowiązywać od 9 lutego 2019 roku, mogą utrudnić pacjentom dostęp do wielu ważnych farmaceutyków. Powodem są nieprecyzyjne przepisy.

 • Nietrzymanie stolca: przyczyny i leczenie

  Nietrzymanie stolca: przyczyny i leczenie

  Kontrola defekacji, czyli utrzymywania stolca, wykształca się u dzieci w okolicach 3 roku życia, jednakże wiele osób dorosłych, a przede wszystkim w podeszłym wieku, ma problem z tą czynnością. Nietrzymanie stolca jest to dolegliwość bardzo wstydliwa, o której ludzie nie chcą mówić zarówno swoim najbliższym oraz lekarzowi. Problem ten jest bardzo istotny, ponieważ może skutkować zakażeniami, a jedynym sposobem leczenia może być zabieg operacyjny.

 • Torbiele: czym są, rodzaje. Kiedy się usuwa torbiele?

  Torbiele: czym są, rodzaje. Kiedy się usuwa torbiele?

  Torbiele są to workowate twory, guzy, wypełnione galaretowatą mazią lub płynem, występujące w obrębie całego organizmu. Wyróżnia się wiele rodzajów torbieli, w zależności od kryteriów podziału. Zwykle torbiele to łagodne, nieszkodliwe zmiany, jednak są i takie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka i wówczas należy je usunąć.

 • Zaburzenia jonowe - czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

  Zaburzenia jonowe - czym są i jak wpływają na nasze zdrowie

  Zaburzenia jonowe to termin, z którym dość często spotyka się pacjent w kontekście chorób układu krążenia, zaburzeń hormonalnych czy chorób nerek. Mówi się o nich także, gdy doświadczamy częstych dolegliwości, jak nadpotliwość, bóle głowy, obrzęki, zmęczenie. Czym zatem są zaburzenia jonowe (zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej), jakie są ich rodzaje i kiedy należy je leczyć?

 • Zastawki serca: wady zastawek serca i leczenie

  Zastawki serca: wady zastawek serca i leczenie

  Zastawki serca (łac. valvae cordis) to błoniaste przegrody w sercu, odpowiadające za jednokierunkowy przepływ krwi w organizmie. W naszym sercu znajdują się cztery zastawki: dwie zastawki żylne (przedsionkowo-komorowe) oraz dwie zastawki tętnicze (aortalna i pnia płucnego). Gdy działają prawidłowo stanowią małe cudo bioinżynierii. Odpowiednio zsynchronizowane ze skurczami i rozkurczami przedsionków i komór serca, zastawki otwierają się i zamykają, powodując, że krew płynie we właściwą stronę, z serca do płuc i reszty ciała. Zastawki czasem jednak się psują. Przyczyny wad zastawek mogą być wrodzone lub nabyte, jako skutek przebytych chorób. Leczenie, w zdecydowanej większości, wymaga zabiegu operacyjnego - naprawy lub wszczepienia sztucznej zastawki.

 • Naczyniaki - czym są. Rodzaje naczyniaków i leczenie

  Naczyniaki - czym są. Rodzaje naczyniaków i leczenie

  Naczyniaki są to niezłośliwe zmiany skórne, powstałe na skutek nadmiernego rozrostu drobnych naczyń krwionośnych (włośniczek). Dzieje się tak, gdy komórki nabłonka, wyściełające ścianę naczynka krwionośnego, rozrastają się nadmiernie i wraz z mastocytami (komórkami tkanki łącznej) tworzą nieestetyczne guzki na ciele. Naczyniaki najczęściej występują na skórze głowy i karku. Są czerwonego koloru, wypukłe, o średnicy około 1-3 mm. Jeżeli umiejscowione są pod skórą, prześwitują na niebiesko. Inny rodzaj naczyniaka wygląda jak rozlana "plama z wina porto" - jak mówią czasem lekarze. Jest też grupa naczyniaków, które tworzą się wewnątrz ciała, głównie w wątrobie. Naczyniaki najczęściej pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie ciąży. Wraz z wiekiem zanikają, często pozostawiając blizny i przebarwienia. Najczęściej nie wymagają leczenia, lecz jedynie obserwacji i okresowych kontroli.

 • Łysienie androgenowe - czym jest spowodowane i jak je leczyć?

  Łysienie androgenowe - czym jest spowodowane i jak je leczyć?

  Łysienie androgenowe to choroba uwarunkowana genetycznie objawiająca się łysieniem. Choroba ta jest powodem utraty włosów u większości dorosłych osób, które skarżą się na nadmierne ich wypadanie. Istnieje kilka metod leczenia łysienia androgenowego, między innymi terapia farmakologiczna oraz przeszczep włosów.

 • Zespół serotoninowy - czym jest i jak się go leczy? Czy jest groźny dla zdrowia?

  Zespół serotoninowy - czym jest i jak się go leczy? Czy jest groźny dla zdrowia?

  Zespół serotoninowy występuje wtedy, gdy dojdzie do interakcji leków przeciwdepresyjnych z innymi substancjami, na skutek czego w organizmie występuje nadmiar serotoniny. Zespół serotoninowy wiąże się z szeregiem objawów, które zazwyczaj znikają po odstawieniu leków. Jakie są objawy zespołu serotoninowego i jak należy sobie z nim radzić?

 • Pasożyty ludzkie: objawy, rodzaje pasożytów. Jak się ich pozbyć?

  Pasożyty ludzkie: objawy, rodzaje pasożytów. Jak się ich pozbyć?

  Pasożyty ludzkie to w większości przypadków pasożyty wewnętrzne, które bytują wewnątrz organizmu człowieka. Ich obecność przejawia się konkretnymi objawami, do których zazwyczaj zalicza się problemy żołądkowo-jelitowe. Wyróżnia się wiele rodzajów pasożytów. Najczęściej atakują układ pokarmowy człowieka. Usunięcie tych organizmów polega przede wszystkim na zażywaniu leków przeciwpasożytniczych.

Choroby - zdjęcia i wideo

Pozostałe Choroby