Najciekawsze w dziale choroby
Choroby - przyczyny, leczenie
-
Morsowanie: jakie są zalety zimnych kąpieli
Morsowanie czyli kąpiele z zimnej wodzie morskiej lub w rzece czy jeziorze zimą poprawiają nastrój, co łatwo zauważyć, obserwując grupy ludzi radośnie wskakujących do wody w śnieżnym otoczeniu. Morsowanie to nie tylko zabawa, ale i sposób na zdrowie i - jak zapewniają nas morsy - także na urodę.
-
Wielotorbielowatość nerek - przyczyny, diagnoza, leczenie
Wielotorbielowatość nerek, znana też jako zwyrodnienie torbielowate nerek albo PKD (z angielskiego polycystic kidney disease), to genetyczna choroba, w przebiegu której w korze oraz rdzeniu nerek pojawiają się liczne torbiele. Choroba zwykle prowadzi do niewydolności nerek. Na czym polega leczenie PKD?
-
Poziom cholesterolu u osób poniżej 45 lat pokazuje, czy zachorują w przyszłości na serce
Wysoki poziom cholesterolu we krwi w młodym wieku wskazuje na dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia chorób serca w późniejszych latach - stwierdzili angielscy badacze. Czy młodzi ludzie powinni przyjmować statyny, aby obniżyć ryzyko? Naukowcy nie są zgodni.
-
Leki na pasożyty dla dzieci. Sposoby leczenia pasożytów
Pasożyty to problem, który dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 7. do 14. roku życia, jednak może się pojawić również u mniejszych dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Zwykle pasożyty żerują w jelitach, ale w niektórych przypadkach atakują mięśnie, stawy, płuca, skórę, krew czy wątrobę. Jakie są najczęściej używane leki na pasożyty u dzieci i jak należy przeprowadzać leczenie?
-
Skroń - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból głowy w skroniach?
Skronie są to symetryczne części mózgoczaszki zlokalizowane w okolicach małżowiny usznej, na wysokości czoła. Ból głowy w skroniach jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Pomimo tego, że jest to dokuczliwy objaw, najczęściej da się go zniwelować poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Może być on spowodowany wieloma czynnikami i jeżeli się powtarza, warto zgłosić się do lekarza.
-
Rozpoznanie mimiki kotów jest bardzo trudne. Ale jest grupa ludzi, która potrafi to robić
Koty uznawane są za stworzenia, które trudno rozszyfrować. Istnieją jednak osoby, które rozpoznają subtelne różnice w mimice kota i potrafią rozszyfrować, w jakim jest nastroju. A to oznacza, że można się tego nauczyć, aby lepiej opiekować się swoim zwierzakiem - mówią badaczki z University of Guelph w Kanadzie.
-
Najczęstsze choroby trzustki: ostre zapalenie trzustki, przewklekłe zapalenie trzustki
Trzustka jest to pojedynczy, gruczołowy narząd zlokalizowany w nadbrzuszu. Pełni ona niezwykle ważne funkcje w organizmie i jej uszkodzenie lub choroba zaburzają funkcjonowanie niemal całego ciała. Choroby trzustki są więc bardzo dotkliwe i nie można ich bagatelizować, ponieważ mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.
-
Skąd się bierze zaburzenie tożsamości płciowej? Naukowcy mają nową teorię
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan postawili ciekawą hipotezę na temat przyczyn zaburzenia tożsamości płciowej. Kluczem do jej zrozumienia nie jest budowa mózgu, lecz różnice funkcjonalne trzech sieci neuronów oraz powiązania między nimi.
-
Sztuczna inteligencja, dzięki bardzo szybkiej analizie genomu, pomoże wykryć raka
Coraz bliżej do wykorzystania sztucznej inteligencji w celu diagnozowania chorób i szukania optymalnych metod leczenia. Teraz bioinżynierowie opracowali algorytm, pomagający rozpoznać rodzaj rozwijającego się raka jelita grubego.
-
Nieinwazyjna diagnostyka serca - rodzaje badań, kiedy się je wykonuje?
Diagnostykę chorób serca przeprowadza się u osób, u których występuje podejrzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego albo tętnic wieńcowych, a także u pacjentów, którzy przeszli zawał lub mieli inne problemy związane z pracą serca.
-
Diagnostyka inwazyjna serca: jakie badania
Inwazyjna diagnostyka chorób serca oraz układu krwionośnego jest wdrażana, gdy inne, nieinwazyjne, metody diagnostyczne nie są wystarczające do postawienia diagnozy. Badania tego typu pozwalają między innymi na zobrazowanie stanu naczyń krwionośnych oraz określenie parametrów pracy mięśnia sercowego. Jakie są najczęściej wykonywane inwazyjne badania serca? Kiedy się je przeprowadza?
-
Nadpobudliwość u dorosłych: przyczyny, leczenie
Nadpobudliwość u dorosłych bywa odgromnym problemem. Nieleczone ADHD utrudnia życie nie tylko w dzieciństwie. Objawia się nieco inaczej, ale jest równie dysfunkcyjne. I także wymaga leczenia.
-
Kwasica ketonowa: przyczyny, objawy leczenie
Kwasica ketonowa rozwija się najczęściej u chorych na cukrzycę, gdy dochodzi do znacznego braku insuliny, co w rezultacjie prowadzi do licznych zaburzeń metablicznych. Rozwija się zwykle w kilka, kilkanaście godzin i towarzyszy jej hiperglikemia. Kwasica ketonowa jest stanem zagrażającym życiu.
-
Ból w mostku - co może oznaczać, kiedy powinien zaniepokoić?
Ból w mostku, określany też jako ból w klatce piersiowej, najczęściej jest kojarzony z problemami z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Dolegliwości tego typu mogą jednak oznaczać wiele innych problemów zdrowotnych, nawet choroby układu pokarmowego. Co może oznaczać ból w klatce piersiowej? Kiedy taki objaw powinien skłonić do udania się do lekarza?
-
Rzeźnik, który zabiera pracę Bogu, czy Mesjasz medycyny? 52 lata po pierwszym udanym przeszczepie serca
Co roku na świecie kilka tysięcy ludzi dostaje nowe, cudze serce. W Polsce średnio 130 osób, chociaż w ostatnich latach ilość zabiegów spada. Standardowa procedura? Podziw dla pierwszych "bogów" nie ustaje, bo jak przyznają kardiochirurdzy: "Poruszające się nowe serce ma w sobie jednak pewną tajemnicę, jakby zmartwychwstania".
-
Ketamina pomoże skończyć z nałogiem - wyniki badań są bardzo obiecujące
Ketamina może pomóc osobom nadużywającym alkoholu ograniczyć ilość wypijanych trunków i skończyć z nałogiem. Do takiego wniosku doszli naukowcy po eksperymencie przeprowadzonym w jednej z klinik w Londynie.
-
Przykurcz Dupuytrena: przyczyny, objawy, leczenie
Przykurcz Dupuytrena określany jest też nazwą przykurcz rozcięgna dłoniowego. Jest jedną z najczęstszych chorób układu ruchu u osób z cukrzycą. Nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną schorzenia. Objawia się przewlekłym zapaleniem rozcięgna dłoni, w efekcie prowadzącym do przykurczu w stawach czwartego i piątego palca.
-
Tauryna: właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Tauryna jest związkiem chemicznym obecnym w ludzkim ciele w stanie wolnym, krążącym wraz z krwią i gromadzącym się sercu, mięśniach oraz w siatkówce oka. Nie jest aminokwasem białkowym, zatem nie bierze bezpośredniego udziału w budowie mięśni ale w istotny sposób wspiera ich działanie. Jest w niewielkich ilościach wytwarzana przez organizm, ale w głównej mierze dostarczana wraz z pożywieniem. Sporo tauryny zamiera mleko matki oraz mleko modyfikowane. Taurynę sprzedaje sie także jako substytut diety i poleca sportowcom. Dodaje się ją ponadto do napojów energetycznych.
-
Wciąż umieramy na AIDS. Często przez strach i niewiedzę
Niektórzy Polacy wciąż nie wiedzą, że są nosicielami wirusa HIV, zakażają, zaczynają chorować na AIDS i w końcu z tego powodu umierają. Niepotrzebnie, ponieważ wcześnie wykryta obecność wirusa HIV i systematyczne leczenie to szansa na "normalne", bardzo długie życie. Sytuację zdecydowanie ułatwia fakt, że polska służba zdrowia finansuje leczenie.
-
Zespół Smitha-Lemliego-Opitza: objawy, leczenie
Zespół Smitha-Lemliego-Opitza (SLO) należy do chorób o charakterze metabolicznym. Jest uwarunkowana genetycznie. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby to opóźnienie wzrostu i dysmorfia twarzoczaszki, liczne wady wrodzone, niepełnosprawność intelektualna, a także zaburzenia zachowania. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe.
Choroby - zdjęcia i wideo
-
Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej
W słoneczne dni uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy skórnymi nowotworami. Masz wątpliwości? Odwiedź dermatologa, zwłaszcza jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z pięciu...
-
Wszy, pluskwy, pierwotniaki i reszta, czyli niechciane pamiątki z wakacji. Jak się ich pozbyć?
Takich "skarbów" wolelibyśmy z urlopu nie przywozić, ale zwykle nie mamy na to większego wpływu. Dowiedz się, jak skutecznie się rozprawić z najczęstszymi powakacyjnymi pamiątkami.
-
Chcesz wreszcie schudnąć? Upewnij się, że jesteś zdrowy. Nadmiar kilogramów bywa skutkiem konkretnej choroby
Odchudzanie nie da oczekiwanych rezultatów, gdy ważysz za dużo nie tylko z powodu braku ruchu i nadmiaru kalorii. Wiele ukrytych problemów ze zdrowiem utrudnia lub wręcz uniemożliwia efektywną utratę...
-
Doktor (Prawie) House i Wcale Nie Muszę, czyli lekarze z koszmaru pacjenta polskiego [MAŁY LEKSYKON]
Pamiętacie nasz przegląd typów pacjenta? Zgodnie z życzeniem: czas na doktorów. Miało być lekko i wesoło, jednak wyszło trochę straszno, a rozmówcy znowu chcą pozostać anonimowi.
-
Na odrę chorują nie tylko dzieci. W przypadku dorosłych jest nawet groźniejsza. "To jedyny raz, kiedy myślałam, że umrę"
W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na odrę pojawiły się obawy, że grozi nam epidemia podobna do tej, która szerzy się na Ukrainie. Ryzyko jest niestety duże. Co więc powinniśmy wiedzieć na...
Pozostałe Choroby
-
- Achalazja przełyku
- ADHD
- Afty
- Agranulocytoza
- AIDS
- Akromegalia
- Aktynomikoza
- Aldosteronizm
- Alergia
- Alergia pokarmowa
- Amblyopia
- Amyloidoza
- Anafilaksja
- Anaplazmoza
- Andropauza
- Anemia
- Anemia sierpowata
- Angina
- Anoreksja
- Artretyzm
- Artroza
- Aspergiloza
- Astma
- Astygmatyzm
- Atopowe zapalenie skóry
- Autyzm
- Azbestoza
- Babeszjoza
- Bartoneloza
- Bąblowica
- Bezmocz
- Bezsenność
- Białaczka
- Biegunka
- Bielactwo
- Błonica
- Bolesne miesiączki
- Borelioza
- Botulizm
- Bradykardia
- Bruksizm
- Bulimia
- Celiakia
- Chlamydioza (chlamydia)
- Chondrokalcynoza
- Choroba Behçeta
- Choroba Bechterewa
- Choroba bostońska
- Choroba Buergera
- Choroba Chagasa
- Choroba Cushinga
- Choroba dekompresyjna
- Choroba Duplaya
- Choroba Gauchera
- Choroba Glińskiego - Simmondsa
- Choroba Heinego-Medina
- Choroba Hirschsprunga
- Choroba kociego pazura
- Choroba Meniere'a
- Choroba Pageta
- Choroba Perthesa
- Choroba Peyroniego
- Choroba posurowicza
- Choroba Scheuermanna
- Choroba syropu klonowego
- Choroba uchyłków jelita
- Choroba Whipple'a
- Choroba Wilsona
- Choroba Vaqueza
- Choroby tętnic obwodowych
- Choroby tętnic trzewnych
- Chrapanie
- Cukrzyca
- Czerniak
- Czerwienica
- Daltonizm
- Depresja
- Dna moczanowa
- Drożdżyca
- Dusznica bolesna
- Dysfagia
- Dyskineza
- Dyskineza późna
- Dyskopatia
- Dyspareunia
- Dyspepsja
- Dysplazja stawu biodrowego
- Dziecięce porażenie mózgowe
-
- Dżuma
- Egzema
- Endometrioza
- Enterobioza
- Entezopatie
- Erlichioza
- Eunuchoidyzm
- Fasciolopsoza
- Fascjoloza
- Febra
- Fenyloketonuria
- Fibromialgia
- Filariozy
- Fotodermatoza
- Gigantyzm
- Glistnica
- Gnatostomoza
- Gorączka krwotoczna Ebola
- Gorączka maltańska
- Gorączka plamista
- Gościec przewlekle postępujący
- Gruczolak przysadki mózgowej
- Gruźlica kości
- Gruźlica układu moczowego
- Grzybica
- Guz Ewinga (mięsak Ewinga)
- Guz szyszynki
- Guzki śpiewacze
- Halitoza
- Haluksy
- Hematuria
- Hemochromatoza
- Hemofilia
- Hemoroidy
- Hemosyderoza
- Hiperlipoproteinemia
- Hiperkaliemia
- Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa
- Hipochondria
- Hipogonadyzm
- Hiposmia
- Hipotonia ortostatyczna
- Homocystynuria
- HIV
- HPV
- HSV
- Hymenolepioza
- Infekcyjne zapalenie stawów
- Jadłowstręt psychiczny
- Jaglica
- Jałowa martwica kości
- Jaskra
- Jersinioza
- Jęczmień
- Kacheksja
- Kamica cystynowa
- Kamica fosforanowa
- Kamica ksantynowa
- Kamica nerkowa
- Kamica szczawianowa
- Kamica wapniowa
- Kamica żółciowa
- Kardiomiopatia
- Karłowatość przysadkowa
- Kaszel
- Katar
- Katarakta
- Keloid
- Kifoza
- Kiła
- Klasterowy ból głowy
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Klonorchoza
- Kłębuszkowe zapalenie nerek
- Kłykciny kończyste
- Koksartroza
- Kretynizm
- Kręgozmyk
- Krótkowzroczność
- Kryptokokoza
- Kryptosporydioza
- Krztusiec
- Krzywica
- Kserostomia
-
- Kurza ślepota
- Kwasica ketonowa
- Kwasica metylomalonowa
- Kwasica propionowa
- Lamblioza
- Laryngomalacja
- Leiszmanioza
- Leptospirozy
- Listerioza
- Liszajec zakaźny
- Loajoza
- Lordoza
- Łojotok
- Łojotokowe zapalenie skóry
- Łokieć tenisisty
- Łupież
- Łupież pstry
- Łuszczyca
- Łuszczycowe zapalenie stawów
- Łysienie
- Malaria
- Małopłytkowość
- Marskość wątroby
- Martwica
- Melanodermia
- Metagonimoza
- Miastenia
- Miażdżyca
- Mikrocefalia
- Mieszana choroba tkanki łącznej
- Mięsak Ewinga
- Mięsak Kaposiego
- Mięsak kościopochodny
- Mięsak mieloblastyczny
- Migrena
- Miopatie
- Mocznica
- Moczówka prosta
- Mononukleoza
- Mukormykoza
- Mukowiscydoza
- Nadciśnienie tętnicze
- Nadczynność tarczycy
- Nadżerka szyjki macicy
- Niedoczynność tarczycy
- Nadżerka
- Nefropatia cukrzycowa
- Nerwica
- Neuralgia trójdzielna
- Neuropatia
- Niedoczynność przysadki
- Nietrzymanie moczu
- Nieżyt nosa
- Nowotwory
- Obrzęk naczynioruchowy
- Odma opłucnowa
- Odra
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
- Oparzenia słoneczne
- Opryszczka
- Ospa wietrzna
- Osteomalacja
- Osteonecrosis
- Osteopenia
- Osteoporoza
- Ostra niewydolność serca
- Ostre rozwarstwienie aorty
- Ostre zapalenie osierdzia
- Ostre zespoły wieńcowe
- Otoskleroza
- Otyłość
- Owsica
- Padaczka
- Paradontoza
- Pleśniawki
- Pochwica
- Pokrzywka
- Polio
- Posocznica
- Półpasiec
- Próchnica zębów
- Przeczulica skórna
- Przepuklina
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc
-
- Przewlekłe zapalenie zatok
- Pylica płuc
- Pyłkowica
- Rak
- Rak płuc
- Rak piersi
- Rak szyjki macicy
- Refluks
- Retinopatia cukrzycowa
- Rozedma płuc
- Rozszczep podniebienia
- Różyczka
- Rumień
- Rwa kulszowa
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Rzucawka
- Sarkoidoza
- SARS
- Schistosomatoza
- Schizofrenia
- Sepsa
- Siatkówczak
- Sinica
- Skazy krwotoczne
- Skolioza
- Skręt przydatków
- Spondyloartropatie
- Stulejka
- Stwardnienie rozsiane
- Stwardnienie zanikowe boczne
- Syfilis
- Szkorbut
- Szpiczak mnogi
- Ślepota zmierzchowa
- Świnka
- Tachykardia
- Talasemia
- Tężec
- Toksoplazmoza
- Trądzik
- Trombofilia
- Tularemia
- Twardzina
- Udar mózgu
- Wąglik
- Wnętrostwo
- Wodobrzusze
- Wrzody żołądka
- Wszawica
- WZW A
- WZW B
- WZW C
- Zaćma
- Zakrzepica żył głębokich
- Zakrzepowe zapalenie żył
- Zapalenie oskrzeli
- Zapalenie płuc
- Zapalenie wyrostka robaczkowego
- Zaśniad groniasty
- Zatorowość płucna
- Zatrucia
- Zawał serca
- Zespół Aperta
- Zespół antyfosfolipidowy
- Zespół bolesnego barku
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zespół Cushinga
- Zespół Downa
- Zespół Gilberta
- Zespół Hellp
- Zespół jelita nadwrażliwego
- Zespół Plummera-Vinsona
- Zespół policystycznych jajników
- Zespół Retta
- Zespół Sjogrena
- Zespół suchego oka
- Zespół złego wchłaniania
- Zez
- Zgaga
- Zgorzel gazowa
- Ziarnica złośliwa
- Złamania
- Zwyrodnienie plamki żółtej
- Żółtaczka
- Żylaki
- Żylaki przełyku
-
Najczęstsze choroby trzustki: ostre zapalenie trzustki, przewklekłe zapalenie trzustki
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Ból w mostku - co może oznaczać, kiedy powinien zaniepokoić?
-
Rozpoznanie mimiki kotów jest bardzo trudne. Ale jest grupa ludzi, która potrafi to robić
-
Podajemy trzy słowa, a ty odgadujesz, o jakie polskie miasto pytamy. Proste?
- Lisówka pomarańczowa - gdzie występuje, jak wygląda?
- Leki na pasożyty dla dzieci. Sposoby leczenia pasożytów
- Skroń - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból głowy w skroniach?
- Skąd się bierze zaburzenie tożsamości płciowej? Naukowcy mają nową teorię
- Sztuczna inteligencja, dzięki bardzo szybkiej analizie genomu, pomoże wykryć raka
-
CHOROBY
-
BADANIA
-
DOLEGLIWOŚCI
-
KOBIETA I MĘŻCZYZNA
-
ŻYWIENIE